Menu
Patronat honorowy Patronage

Forum Nowa Energia, 25.11.2016, Warszawa

 

 

 

 

25 listopada 2016 r. w Sali Notowań im. Lesława A. Pagi Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie odbyła się II edycja Forum Nowa Energia.

Wydarzenie miało na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy najlepszymi studentami zrzeszonymi w studenckich kołach naukowych w całej Polsce, a największymi strategicznymi przedsiębiorstwami energetycznymi.

Była to również niepowtarzalna okazja, aby przekonać się, dlaczego to właśnie przedsiębiorstwa energetyczne są najlepszym miejscem do rozpoczęcia kariery przez najlepszych studentów w Polsce i jakie wyzwania stoją przed polską energetyką w perspektywie 2050 roku. 

Przemówienie otwierające wygłosiła Prezes Fundacji Ewa Paga oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, który z okazji 20-lecia funkcjonowania URE ogłosił konkurs fotograficzny „20 lat polskiej energetyki w obiektywie”.

Konferencję rozpoczęła debata zaproszonych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej
pt. „Rewolucja w energetyce – innowacyjność, obszary koncentracji oraz trendy na nowo kształtujące polską energetykę”. Uczestnicy zastanawiali się, jak może i powinien wyglądać innowacyjny miks energetyczny, jak nowe technologie wpłyną na proces zarządzania energią, a także sprawność sieci dystrybucyjnych oraz przesyłowych. Biorący udział w dyskusji podkreślili wagę informacji o zużyciu energii i jej wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii. Przedstawiciel PGNiG SA Maciej Szota, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu przedstawił innowacyjny projekt w zakresie poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla.

Odmetanowanie pokładów węgla może się przyczynić do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa prac w kopalniach węgla i poprawy ich rentowności, a dla PGNiG SA oznacza to korzyści w postaci pozyskanego gazu. Nie bez znaczenia jest również efekt środowiskowy, czyli ograniczenie emisji metanu do atmosfery” – powiedział.

Z kolei Paweł Bakun, Dyrektor Orange Energia, wspomniał o roli, jaką na rynku obrotem energią zaczynają odgrywać nowi gracze, tacy jak Orange, którzy posiadając doświadczenie i kompetencje w swoim „core’owym” biznesie czyli usługach telekomunikacyjnych, a jednocześnie dysponując bogatym zapleczem
i szerokim know how na rynku nowych technologii, będą tworzyli unikalną jakość dla klienta końcowego, dla którego oprócz atrakcyjnej ceny za energię, liczyć się będą również takie elementy jak konwergencja z telko, wygoda korzystania (np. zarządzane rachunkiem poprzez urządzenia mobilne) oraz niezawodna, stojąca na najwyższym poziomie obsługa.

Mowa była także o funkcjonowaniu giełdy energii, a swoimi doświadczeniami m.in. w próbach wdrożenia takiego systemu podzielił się Mykola Voytiv, Energy expert z Ukrainy. Do kontaktu z Ministerstwem Energii gorąco zachęcił uczestników Forum Mateusz Kędzierski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju.

Po debacie kończącej część oficjalną Wydarzenia przeprowadzone zostały przez Przedstawicieli firm partnerskich wykłady oraz warsztaty, które tematycznie nawiązywały do czterech ścieżek: Regulacje, Biznes, Technologie i Innowacje.

Na zakończenie dyskusja przeniosła się w kuluary, a uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z ekspertami.

Patronat Honorowy:

Ministerstwo Energii

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki

 

Organizator: Fundacja im. Lesława A. Pagi

 

Współorganizator: Towarowa Giełda Energii S.A.

 

Partnerzy:

The Boston Consulting Group Sp. z o.o.

Enea

Orange

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

SAP Polska Sp. z o.o.

Hermes Energy Group S.A.

 

Partnerzy medialni:

Rzeczpospolita

Parkiet

BiznesAlert.pl

CIRE.PL

elektroonline.pl

GRAMwZIELONE.pl

WysokieNapiecie.pl

Strona projektu: www.paga.org.pl/nowaenergia

 

Osoba kontaktowa:

Anna Gruszczyńska, Koordynator Projektu

[email protected], tel.: 22/ 537 71 62

 

 

 

Urząd Regulacji Energetyki prowadzi już 1300 postępowań wobec firm, które nie dostosowały się do ograniczeń w dostawach energii w sierpniu ubiegłego roku, a będzie ich jeszcze więcej. Przedsiębiorcy postulują ustawową abolicję.

{loadmodule mod_email}

Ministerstwo Energii zmodyfikowało koncepcję rynku mocy po konsultacjach społecznych. W Obserwatorze Legislacji Energetycznej przeanalizowaliśmy wszystkie z nich, syntetycznie zestawiając katalog najistotniejszych.

Dotyczy: rynek mocy w Polsce
Tytuł: projekt założeń do ustawy o rynku mocy
Etapministerstwo – rozpatrzenie uwag
Następny etap: ministerstwo – przygotowanie projektu ustawy

{loadmodule mod_email}