Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Zielone certyfikaty dalej tracą

Zielone certyfikaty dalej tracą

W czwartek świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych sprzedawano na TGE po 65-77 zł/MWh. Na zamknięciu indeks sięgnął kolejnego historycznego dna – 69,70 zł/MWh. W najgorszej sytuacji są indywidualni inwestorzy.

oze zielone po 69

W czwartek świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych sprzedawano na TGE po 65-77 zł/MWh. Na zamknięciu indeks sięgnął kolejnego historycznego dna – 69,70 zł/MWh. W najgorszej sytuacji są indywidualni inwestorzy.

oze zielone po 69Była to czternasta z rzędu spadkowa sesja na Towarowej Giełdzie Energii. W jej wyniku giełdowe ceny świadectw pochodzenia energii z OZE są już warte zaledwie 23% opłaty zastępczej, która wyznacza ich górny pułap cenowy.

W czwartek tracił także indeks transakcji pozasesyjnych, wynikający z rozliczenia m.in. kontraktów długoterminowych na zakup certyfikatów i obrotu wewnątrz grup kapitałowych. Wyniósł 131,11 zł/MWh, ale to i tak o 16 zł powyżej historycznego dna z połowy maja. Spadki tego indeksu to m.in. konsekwencja zmienianych umów długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów. Dzisiaj o zmianie takiej umowy zawartej w 2012 roku ze spółką EOLOS Novo, właścicielem turbin wiatrowych, poinformowała poznańska Enea.

Na spadających cenach zielonych certyfikatów najbardziej tracą jednak najmniejsi właściciele odnawialnych źródeł energii. – Kontrakty długoterminowe na zakup świadectw pochodzenia nie były podpisywane właściwie w przypadku żadnej instalacji o mocy do 6 MW, zdarzają się pojedyncze przypadki takich umów w przypadku projektów między 6 a 10 MW. Większość rolników, która zainwestowała w OZE budowała takie właśnie małe instalacje – tłumaczy nam przedstawiciel jednego z polskich banków.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, indywidualni inwestorzy nie mieli większych szans na pozyskanie finansowania bez zabezpieczenia na majątku osobistym. To oznacza, że gdy nie będą już wstanie pokrywać rat kredytu z działalności rolniczej, komornik zajmie się licytacją ich gospodarstwa rolnego.

Problem może dotyczyć do kilku tysięcy indywidualnych inwestorów. Obciążone złymi kredytami będą także banki spółdzielcze, dla których odpis takich projektów może mieć istotne znaczenie. Ministerstwo Energii na razie nie przewiduje żadnej interwencji na tynku ponieważ, jak przekonuje minister Krzysztof Tchórzewski, inwestując musieli oni się liczyć z ryzykiem rynkowym i teraz ponoszą tego konsekwencje.

Rynek energii rozwija:

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych miał służyć głównie rozwojowi infrastruktury i energetyki w UE.  Ale na razie nie w Polsce.  W naszym kraju na listę projektów finansowanych z Funduszu dostała się  dotychczas tylko produkcja mleka w proszku.

efsigraf
Rynek energii rozwija:

Tak źle energetyka odnawialna nie miała w Polsce nigdy. Ceny zielonych certyfikatów - podstawowej formy wsparcia OZE - błyskawicznie lecą w dół. W ciągu pięciu sesji giełdowych potaniały o 25% i we wtorek były wyceniane na 73 zł/MWh. Najniżej w historii. Producenci zielonej energii zwalniają pracowników i tną koszty, ale to może nie wystarczyć. W dodatku decyzje o pierwszych bankructwach przyśpieszą szykowane zmiany prawa.

oze cena zielonych certyfikatow 2016
Zielone technologie rozwijają: