Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Rynek
  4. >
  5. Energetyka za pół ceny

Energetyka za pół ceny

Akcje polskiej energetyki jeszcze nigdy nie taniały tak szybko. Wycena PAK w ciągu roku spadła o 70%. Tauron jest o 45% tańszy niż rok temu i połowę w stosunku do ceny z debiutu giełdowego. Świadomość, że kursy zachodnich koncernów spadają jeszcze szybciej, to słabe pocieszenie.

kursy 25.02.2016

Akcje polskiej energetyki jeszcze nigdy nie taniały tak szybko, jak w ostatnim czasie. Wycena PAK w ciągu roku spadła o 70%. Tauron jest o 45% tańszy niż rok temu i połowę w stosunku do ceny z debiutu giełdowego. Świadomość, że kursy zachodnich koncernów spadają jeszcze szybciej, to słabe pocieszenie.

kursy%2025Rekordowo niskie ceny ropy naftowej i obawy o wzrost gospodarczy zniechęcają do ryzyka inwestorów na całym świecie. W ślad za tym spadają światowe indeksy. Rykoszetem dostaje główny indeks giełdy warszawskiej – WIG.

Presja, pod jaką znalazły się kursy akcji polskich spółek, nie tylko nie omija energetyki, ale nawet dotyka ją mocniej niż innych branż. To w dużej mierze efekt coraz słabszego wizerunku europejskich firm energetycznych, które – ogólnie rzecz biorąc – z trudem radzą sobie w warunkach spadających cen prądu i coraz silniejszego trendu odchodzenia od paliw kopalnych.

Nie da się niestety powiedzieć, by Polska energetyka pozytywnie wyróżniała się na tym tle. Ceny energii na rynku hurtowym u nas również wyraźnie spadają, a jednocześnie problemów dostarcza znajdujące się na skraju bankructwa górnictwo, które trzeba będzie ratować. W domyśle – za pieniądze energetyki.

Notowania katowickiego Taurona spadają kolejny dzień z rzędu, w okolice 2,55 zł za akcję (to 18 groszy powyżej historycznego minimum, które cena akcji sięgnęła w grudniu). Tymczasem bieżące informacje ze spółki nie skłaniają do optymizmu.

Władze Taurona, spodziewając się kłopotów z obsługą długu, rozmawiają ze swoimi obligatariuszami o zwiększeniu „bezpiecznego” wskaźnika długu do EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) z 3 do 3,5. Dodatkowo spółka zapowiedziała niedawno, że jej zysk za 2015 r. obciąży blisko 5 mld zł odpisów na wartości aktywów wytwórczych. To nie daje perspektyw na wypłatę dywidendy.

Jeszcze bardziej tanieją akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ten bazujący na węglu brunatnym producent prądu zamknie z końcem przyszłego roku bloki o 600 MW i zasilającą ją kopalnię.

Zniżka notowań giełdowych nie ominęła także najbardziej „zielonej” polskich grup energetycznych Energi. W efekcie jej akcje są dziś o ponad jedną trzecią tańsze niż przed rokiem. W podobnym stopniu potaniała PGE, która przedstawiła relatywnie dobre wyniki operacyjne za 2015 r., ale w wynikach finansowych musi uwzględnić prawie 9 mld zł odpisu na aktywach, przez co w ujęciu księgowym zakończyła ubiegły rok z 3 mld zł straty.

Przecena akcji polskiej energetyki jest duża, czy mała? Francuski EDF jest dziś o 60% tańszy niż rok temu, E.On o 40%, a RWE – 55%. To dobitnie pokazuje, że stary model działania energetyki odchodzi do przeszłości.

Rzecz w tym, że o ile koncerny energetyczne pracują nad tym, by się do nowego rynku energii dostosować, o tyle w Polsce po stronie rządu, czyli głównego właściciela widać determinację, by iść zupełnie inną ścieżką – stawiać na węgiel.

 – Zakładamy, że do 2050 roku nie przestaniemy wytwarzać energii z węgla. Ze wszystkich opracować, które do mnie dotarły wynika, że gdyby tak się stało, to w 2050 roku PKB Polski byłoby mniejsze, niż w 2015 roku – powiedział niedawno minister energetyki Krzysztof Tchórzewski. – Z punktu widzenia polskiego społeczeństwa byłoby to nie do zaakceptowania – uznał.

Pytanie tylko, jak długo z takim podejściem energetyka będzie w stanie przetrwać w ujęciu biznesowym.

Rynek energii rozwija:

Bartłomiej Derski w rozmowie z agencją Market News 24 mówi o przyczynach i skutkach likwidacji kolejnych elektrowni węglowych i gazowych.

Z Kompanii odchodzi człowiek, który wierzył w mission impossible, jaką coraz bardziej staje się uratowanie Kompanii Węglowej. Jego miejsce zajmie śląski prawnik Tomasz Rogala.

wegiel dyrektor

W obliczu postępującej redukcji wsparcia ze strony rządu dla energetyki odnawialnej, brytyjska branża OZE z coraz większym zainteresowaniem spogląda w stronę energetyki prosumenckiej. Impulsem dla boomu w tym segmencie mają być spodziewane obniżki kosztów technologii magazynowania energii.

pv poland fit tariffs
Zielone technologie rozwijają:

Śledź zmiany w energetyce.
Zapisz się do naszego newslettera!