Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych reprezentuje polskie i zagraniczne firmy z wielu branż. To uczestnicy gry rynkowej i przyszli beneficjenci rynku e-mobility w Polsce. Ekosystem elektromobilności PSPA tworzą przedstawiciele m.in. sektora motoryzacyjnego, transportowego, infrastrukturalnego, paliwowego, energetycznego, finansowego i prawnego.
– Wspólnie działamy na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego, pozwalającego na rozwój niskoemisyjnego transportu w Polsce – mówi Łukasz Witkowski, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Do grona firmy członkowskich PSPA dołączyło właśnie Nexity, część globalnej struktury Virta.Global Network, dostawca systemów w obszarze zarządzania i monitorowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
– Zrównoważony rynek elektromobilności wymaga nie tylko otwartości na współpracę różnych uczestników rynku, ale również silnego arbitra, jakim na rynku polskim jest bez wątpienia PSPA, zapewniającego odpowiednią przestrzeń i wsparcie merytoryczne. Wyzwania rynkowe, przed którymi stoimy, są tak liczne, że pojedyncza firma, nawet przy najlepszych chęciach, nie jest w stanie ich wszystkich rozwiązać. Dla nas, jako lidera innowacji w zakresie technologii służącej kompleksowej obsłudze infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, istotną kwestią jest współpraca, interoperacyjność i elastyczność działania, która pozwoli przyspieszyć transformację do zrównoważonego transportu i energii – mówi Dawid Kmiecik, Dyrektor Zarządzający NEXITY.
PSPA monitoruje rynek EV w Polsce i Europie oraz zmiany w legislacji na poziomie krajowym i europejskim, dostarczając informacje, analizy i statystyki, kluczowe dla rozwoju biznesu. W tym celu PSPA powołało Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Współtworząc inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce przy Ministerstwie Energii, której celem jest wypracowywanie najlepszych rozwiązań prawnych i organizacyjnych dla rynku, organizacja aktywnie zabiega o lepsze prawo. Bierze udział w konsultacjach społecznych i opiniuje projekty aktów prawnych.
– Jesteśmy członkiem największej organizacji w Europie związanej z branżą elektromobilności, The European Association for Electromobility (AVERE) – dodaje Łukasz Witkowski z PSPA. – Dzięki temu mamy dostęp do najlepszych praktyk i doświadczeń międzynarodowych. Angażujemy się ponadto w międzynarodowe konferencje, m.in. The AVERE E-Mobility Conference (Belgia) czy Electric Vehicle Symposium & Exhibition (Stuttgart).
W Polsce PSPA jest partnerem merytorycznym lub współorganizatorem najważniejszych wydarzeń branżowych (m.in. Poznań Motor Show i Warsaw Motor Show). Organizuje także własne spotkania, m.in. elitarne seminaria eksperckie, w ramach których wypracowywane są wiążące rekomendacje branży wobec kreującego się rynku elektromobilności.
– Dysponując zespołem ekspertów, praktyków i konsultantów oferujących specjalistyczne doświadczenie sektorowe i wiedzę zdobytą w branży, wydajemy liczne raporty i opracowania. Jesteśmy na przykład w przededniu publikacji raportu dotyczącego technologii vehicle to Grid (V2G) oraz Stref Czystego Transportu. Wydajemy także przewodnik po Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych dla polskich samorządów – dodaje Łukasz Witkowski z PSPA.
Organizacja pomaga start-upom angażując się w projekty akceleracyjne, równolegle ściśle współpracując z wiodącymi ośrodkami akademickimi (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Śląska, UMCS) przy licznych projektach. Jest partnerem wielu samorządów, które są aktywne w obszarze zrównoważonego transportu (Lublin, Rzeszów, Wrocław).
PSPA realizuje także własne badania opinii i projekty społeczne (m.in. internetowa Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych czy internetowy katalog dostępnych w Polsce pojazdów elektrycznych), dystrybuując w ten sposób wiedzę, zwiększając świadomość społeczną w zakresie niskoemisyjnego transportu i przekonując Polaków do zalet elektromobilności. Prowadzi także działalność edukacyjną, organizując np. cykl szkoleń „Elektromobilność w praktyce” dla samorządów w całej Polsce.
W ubiegłym tygodniu PSPA, we współpracy z PwC, zainaugurowało ogólnopolski ranking Liderzy elektromobilności 2018. Obie organizacje zbadają, jaką rolę elektromobilność pełni w polskich firmach, instytucjach i samorządach. Na podstawie zebranych odpowiedzi powstanie ranking podmiotów najbardziej zaangażowanych w rozwój elektromobilności w Polsce. Więcej o organizacji na stronie pspa.com.pl.
Łukasz Witkowski, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
Fot. PSPA
Kontakt:
Łukasz Witkowski
Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA)
+48 508 004 895; [email protected]