Dlaczego hurtowe ceny prądu wzrosły o prawie 100%?

Dlaczego hurtowe ceny prądu wzrosły o prawie 100%?

Ceny energii w kontraktach terminowych na przyszły rok biją kolejne rekordy. Ledwo" pękło" 300 zł za MWh, a już pojawiły się kontrakty po 350 zł. Tymczasem w zeszłym roku megawatogodzinę można było  kupić po 160 zł. Skąd bierze  się tak olbrzymi wzrost?

Prąd produkuje się przede wszystkim z węgla kamiennego, a ten zdrożał. O ile w zeszłym roku energetyka kupowała surowiec po 8-9 zł za GJ, to teraz ceny dochodzą do 11 zł. Powodem jest m.in eliminacja konkurencji między PGG a KHW, po fuzji między dwoma największymi producentami węgla energetycznego na Śląsku.

Czytaj także: Spekulanci na giełdzie energii obstawiają blackout w sierpniu?

Kolejny powód: w górę poszły również ceny  uprawnień do emisji CO2. O ile w zeszłym roku trzeba było płacić 4-5 euro za tonę, to teraz ceny przekraczają już 15 euro.  Czyli "czarna" energia produkowana z węgla musi być odpowiednio droższa. To zresztą scenariusz wieszczony Polsce od lat. Brak zdecydowanej dekarbonizacji w połączeni z zaostrzającą się polityką klimatyczną UE miał w końcu doprowadzić do takiej sytuacji.

- Takie tłumaczenie nie wszystkich jednak przekonuje - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, redaktor naczelny WysokieNapiecie.pl. - Dużą rolę odgrywają czynniki spekulacyjne, takie jak strach przed podwyżkami, a przemysł reaguje bardzo nerwowo, apeluje do rządu o różne ulgi czy dopłaty.

Czytaj także: Prezes URE wystraszył spekulantów?

Polska energetyka może okazać się coraz bardziej niekonkurencyjna.

 

Żródło: MarketNews.pl

Rynek energii wspiera

Zobacz także...

Komentarze

Patronat honorowy

Partnerzy portalu

PSE