Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Prawo(OLE)
  4. >
  5. Koniec 10H i 500 m dla wiatraków w tym kwartale na rządzie

Koniec 10H i 500 m dla wiatraków w tym kwartale na rządzie

W trzecim kwartale 2024 r. jest planowane przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Woman with drawing at wind turbines
Fot. Depositphotos

Zapowiadany od końca ubiegłego roku projekt nowelizacji tzw. ustawy odległościowej 8 lipca uzyskał wpis (UD89) do wykazu prac legislacyjnych rządu. Przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisy mają obejmować liberalizację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych na lądzie.

Wiatraki bliżej i szybciej

Wśród głównych rozwiązań będzie znajdować się zniesienie generalnej zasady 10H, czyli odległości wynoszącej 10-krotność wysokości elektrowni od zabudowań. Natomiast odległości minimalna zostanie zmniejszona z 700 m na 500 m.

Ponadto planowa jest modyfikacja zasad lokalizowania wiatraków od parków narodowych, polegająca na ustaleniu minimalnej odległości wyrażonej w metrach (obecnie zasada 10H), oraz od rezerwatów i obszarów Natura 2000 ustanowionych w celu ochrony ptaków i nietoperzy, polegająca na ustaleniu minimalnej odległości wyrażonej w metrach.

Przewidywane jest również uregulowanie możliwości zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jakim Zintegrowany Plan Inwestycyjny.

Resort klimatu zakłada także ujednolicenie procesu planistycznego zawartego obecnie w ustawie odleglościowej z ogólnymi zasadami znajdującymi się w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Nowelizacja ma taż doprowadzić do usprawnienia mechanizmu udostępnienia co najmniej 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom korzystających z wytwarzanej energii w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych.

Prawie 16 GW wiatraków w 2030 r.

We wpisie do wykazu zaznaczono, że ubiegłoroczna nowelizacja ustawy odległościowej niewystarczająco zliberalizowała zasady lokalizowania lądowych wiatraków. Dodatkowo wprowadzone zostały zbyt długie terminy dla czynności planistycznych, przez co sam etap planistyczny może w niektórych przypadkach trwać nawet 42 miesiące.

Podkreślono również, że zgodnie z przekazaną do Komisji Europejskiej wstępną wersją aktualizacji Krajowego Planu w Dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. udział OZE w elektroenergetyce będzie wynosił co najmniej 50 proc. na koniec bieżącej dekady. Wymagać to będzie m.in. zrównoważonego rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych.

Przewiduje się, że w 2030 r. łączna moc zainstalowana wyniesie ok. 15,8 GW. Według danych na początek czerwca 2024 r. moc energetyki wiatrowej wynosiła ona ok. 10,3 GW.

Zobacz także: Najpierw tornado, a potem flauta, czyli koalicja bierze się za wiatraki

Co znalazło się w nowym projekcie zmian przepisów o OZE

W USA będą jeździć atomowe pociągi, a nowe kanadyjskie małe reaktory w Steelwill i Sharpmeadow powstaną już w 2027 r. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego.
Depositphotos 133677420 XL
Technologie wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Awaria komputera wywoła chaos na rynku energii; Pompy ciepła potrzebują unijnej strategii; Chiny chcą rozwijać magazyny energii; Koniec chińskiego boomu na zieloną energię będzie historyczną katastrofą.
Young businessman against financial graphs
Zamieszanie na niemieckiej giełdzie wynikało z błędu informatycznego, ale w przyszłości przyczyną podobnych szoków może być awaria interkonektorów łączących systemy elektroenergetyczne poszczególnych państw. Fot. Depostiphotos
Rynek energii rozwija:
Technologie wspiera:
Tydzień Energetyka: Juz za dwa lata nowy system handlu emisjami; Produkcja melaminy znów się nie opłaca; Shell zawiesza budowę fabryki biopaliw; Kopalnia Bobrek likwiduje się sama; Francuski SMR na zakręcie.
paliwo
Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku nie będzie instalowana ze Świnoujścia. Choć jest to już pewne, to ostatnio narosło wokół tej sprawy trochę nieporozumień. Wyjaśniamy więc, jakie są fakty, a także sprawdzamy co w kwestii portów instalacyjnych planują pozostali inwestorzy morskich wiatraków.
Wizualizacja portu instalacyjnego w Świnoujściu. Fot. Orlen
Polski offshore wspiera:
Zielone technologie rozwijają:
Technologie wspiera: