Menu
Patronat honorowy Patronage
 1. Główna
 2. >
 3. Patronaty
 4. >
 5. Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.

Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.

Polska Izba Ekologii organizuje konferencję hybrydową nt. Wyzwania w implementacji rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemów kaucyjnych.
baner konf PIE 21 05 24 WN

Konferencja odbędzie się w dniu 21 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowym Targom Ekologii i Ochrony Środowiska INTARG EKO.

Współorganizatorem konferencji jest Politechnika Częstochowska.

Partnerem konferencji jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Patronatem honorowym nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Prezydent Miasta Katowice oraz WFOŚiGW w Katowicach.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują branżowe czasopisma i portale związane z szeroko pojętą gospodarka odpadami i ochroną środowiska.

Cel konferencji: Tworzony przez ostatnie lata w Polsce system gospodarowania odpadami cechuje się w dalszym ciągu wieloma niedoskonałościami. Istnieje więc konieczność stałego udoskonalania istniejącego systemu i dokonywania w nim zmian. Służą temu też między innymi wprowadzane nowe rozwiązania legislacyjne, korygowane mechanizmy ekonomiczne.

Celem wprowadzenia ROP jest ograniczanie powstawania odpadów opakowaniowych jak i zwiększanie ich przetwarzania, w tym recyklingu. Aby to osiągnąć kluczowa jest implementacja szeregu mechanizmów oddziałujących synergicznie na różnych interesariuszy. Wprowadzane na rynek opakowania muszą nadawać się do recyklingu lub powstać bezpośrednio lub pośrednio w tym procesie lub z niego wynikać. Wykorzystanie produktów z recyklingu pozwoli na zmniejszenie konsumpcji zasobów pierwotnych co stanowi podstawę idei GOZ i wszelkich innych narzędzi z nią powiązanych. Planowana konferencja będzie kolejnym głosem, potrzebnym w debacie nad poprawnie zaplanowanym systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Konferencja skierowana jest do: członków Izby – w przeważającej mierze są to przedsiębiorcy działający w obszarze inwestycji i usług na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej; przedstawicieli jednostek samorządowych i przedstawicieli samorządów; przedstawicieli przedsiębiorstw związanych z gospodarką odpadami oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
PROGRAM KONFERENCJI*

10:00 Otwarcie konferencji – Jerzy Swatoń, Przewodniczący Rady PIE.

10:15 – 12:45 Sesja I

 1. Rozszerzona odpowiedzialność producentów – Jakub Tyczkowski, Prezes Zarządu Organizacji Odzysku Opakowań REKOPOL S.A.;
 2. Zmiany w sprawozdawczości produktowej sporządzanej w BDO wynikające z ustawy z dnia 14  kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw – dr hab. inż. Krystian Szczepański, prof. IOŚ-PIB, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego;
 3. Najnowsze propozycje w kontekście ROP – Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;
 4. Kto? Jak? Kiedy? Tworzenie systemu kaucyjnego w Polsce – Anna Sapota, Wiceprezes ds. relacji rządowych w Europie Północno-Wschodniej, TOMRA;

12:45 – 13:00 Przerwa kawowa

13:00 – 15:15 Sesja II

 1. Wpływ systemu kaucyjnego na gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi –  mec. Maciej Kiełbus, ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp.k.
 2. Dziesięć złotych zasad ekoprojektowania – dr hab. inż. Jurand Bień, prof. PCz., Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej;
 3. Tsunami legislacyjne zmian w zakresie opakowań plastikowych – jak przygotować się na zmianę? – Małgorzata Greszta, Partner Zarządzająca CSR Consulting, Inicjatorka Polskiego Paktu Plastikowego;
 4. System kaucyjny w Europie – Joanna Kądziołka, Prezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero-Waste.

15:15 – 15:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji.

*Organizator zastrzega sobie prawo zmiany w programie

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY, po przesłaniu karty zgłoszenia na adres: [email protected] (udział stacjonarny) lub wypełnieniu formularza on-line (udział zdalny) – https://landing.freshmail.io/8i94zlhx7q/PIE-21.05.2024

Więcej informacji o konferencji:

www.pie.pl/konferencje/wyzwania-w-implementacji-rop-oraz-systemow-kaucyjnych

Kontakt w sprawie konferencji:

Karolina Jantczak, Koordynator ds. administracji

Tel. 789 370 303, 501 052 979

e-mail: [email protected]

Wychodzi na jaw coraz więcej szczegółów transakcji szwajcarskiej spółki Orlenu.  Pdo koniec zeszłego roku nasz paliwowy czempion przelał kilku pośrednikom prawie 400 milionów dolarów jako przedpłaty za miliony baryłek ropy, przede wszystkim z Wenezueli. Pieniądze zostały wymienione na kryptowaluty i się rozpłynęły.
Oil pipe line valve in front of the flag of Venezuela on the oil
Prosumentów trudno przekonać do większej konsumpcji energii, gdy fotowoltaika produkuje jej najwięcej. Operatorzy nie są jednak bezczynni i inwestują w nowe technologie.
Prosumenci produkują coraz więcej. Jak nie marnować energii ze słońca?
Zielone technologie rozwijają:
Fotowoltaikę wspiera:
Spółki energetyczne największe zyski osiągają dzięki rządowym rekompensatom za niepodwyższanie cen energii, a pieniądze na rekompensaty biorą się „z rządu”, czyli z drukarki. Satyryczny Przegląd Energetyczny prof. Konrada Świrskiego.
Podwyżka cen energii to sprawa narodowa. Drożej być nie może
Fotowoltaikę wspiera:
Zagraniczna prasówka energetyczna: Polska wreszcie dogoniła USA; Energochłonny jak sztuczna inteligencja; Jakie działa UE wytycza przeciwko chińskiemu eksportowi; Unii trudno pożegnać się z rosyjskim LNG.
a high-voltage electricity pylons against blue sky and sun rays
Na koniec 2023 r. na przyłączenie do amerykańskich sieci oczekiwały projekty źródeł odnawialnych oraz magazynów energii o łącznej mocy ok. 2600 GW.
Elektromobilność napędza:
Technologie wspiera: