Warszawa, 18.02.2021 (ISBnews) – Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w ciągu tygodnia chce zakończyć konsultacje dotyczące ceny maksymalnej za energię z offshore, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Cena zaproponowana w projekcie rozporządzenia na poziomie 301,5 zł za MWh nie jest ustalona na poziomie ostatecznym i będzie zależała również od wyników konsultacji, podkreślił.
"Proszę uczestników rynku, aby składali uwagi do projektu tego rozporządzenia wraz z uzasadnieniem. Nie możemy traktować ceny maksymalnej życzeniowo, ona wynika z analizy matematyczno- finansowej, którą przygotowaliśmy w ramach zespołu powołanego przez MKiŚ. Jestem przekonany do jakości pracy zespołu, nie oznacza to, że cena zaproponowana w projekcie tego rozporządzenia jest ustalona na poziomie ostatecznym. W toku prac legislacyjnych po to są konsultacje publiczne, aby uzyskać potrzebne informacje, które ostatecznie wpłyną na kształt rozporządzenia, a co za tym idzie – ceny maksymalnej" – powiedział Zyska podczas panelu na konferencji EEC Trends.
Najważniejsze rozporządzeniem dotyczącym rozwoju offshore w Polsce jest to, które dotyczy ceny maksymalnej. Projekt opublikowano 16 lutego i przedstawiono go do publicznych konsultacji. Zakłada on cenę maksymalną za energię z offshore na poziomie 301,5 zł za MWh.
"W ciągu tygodnia chcemy konsultacje zakończyć, dlatego ważne jest, aby uczestnicy rynku składali swoje opinie i propozycje" – powiedział także Zyska.
Cena maksymalna, która zostanie ostatecznie przyjęta, będzie podstawa dla prezesa URE w zakresie wydawania decyzji o pomocy publicznej dla wszystkich inwestorów i deweloperów, którzy wystąpią o pomoc. Przy czym projekty mają podlegać indywidualnej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Według założeń ustawowych, prezes URE będzie mógł każdorazowo weryfikować tę cenę, ale tylko w dół. Nie będzie mógł jej podnieść.
Wiceminister dodał, iż elementem uzupełniającym rozwój offshore na Bałtyku jest konieczność budowy sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Konieczne jest dostarczenie wytworzonej energii z farm wiatrowych do aglomeracji miejskich gdzie skoncentrowany jest przemysł. Te projekty rozbudowy sieci a także budowy terminala instalacyjnego został uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy i inwestycje powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
(ISBnews)