nbsp;Łączna wartość mocy zainstalowanej OZE w krajowym systemie energetycznym osiągnie 28 GW w roku 2025, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że po roku 2030 udział OZE w mixie energetycznym przekroczy 50% zużycia energii brutto.
"Już za trzy lata w krajowym systemie energetycznym będzie pracować około 28 GW mocy we wszystkich technologiach: w wietrze na lądzie, fotowoltaika, biogaz, biomasa, energetyka wodna. Myślimy szeroko, kompleksowo o rozwoju o odnawialnych źródłach energii, również o magazynowaniu tej energii na poziomie gospodarstw domowych i dużych magazynów […] elektrowni szczytowo-pompowych" – powiedział Zyska podczas sejmowej debaty w sprawie w sprawie potencjału i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
"Polski mix roku 2033 to mix zrównoważony […] ale z coraz większym udziale OZE po 2030 r,. przekraczającym 50% zużycia energii brutto" – dodał.
Przypomniał, że w ostatnich latach nastąpił wzrost mocy zainstalowanej OZE.
"W roku 2015 w Polsce było 4,9 GW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych na lądzie. Dzisiaj jest to 7,2 GW czyli jednak nastąpił przyrost. […] Ale to nie wszystko, ponieważ w ciągu ostatnich czterech lat w aukcjach OZE zakontraktowaliśmy 5 GW mocy zainstalowanej i zgodnie z terminami, zawartymi w tych kontraktach w ciągu najbliższych trzech lat do roku 2025 na lądzie w Polsce będzie funkcjonować blisko 12 GW mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych" – podkreślił.
W latach 2022 i 2021 w Polsce zainstalowano 8 GW odnawialnych źródeł energii. To głównie zasługa prosumentów, instalacji rozproszonych, których w marcu br. przekroczyliśmy 1 mln, ale też innych instalacji, dodał.
(ISBnews)