Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Zrównoważony rozwój miast i obszarów zurbanizowanych

Zrównoważony rozwój miast i obszarów zurbanizowanych

Miasta oraz obszary zurbanizowane,  to miejsca gdzie w kontekście kryzysu klimatycznego pojawia się coraz więcej problemów środowiskowych i przestrzennych. Różnorodność mieszkańców wywołuje konflikty przestrzenne, a skala problemów rośnie: zanieczyszczone powietrze, stale rosnące zapotrzebowanie na energię, a także deficyt dostępnych terenów zielonych.

Koncepcja zakłada zarówno społeczny, jak i ekonomiczny wzrost w taki sposób, aby polepszyć funkcjonowanie ludzi teraz i w przyszłości. Dalszy zrównoważony rozwój miast oraz terenów wiejskich powinien kłaść większy akcent na aspekty środowiskowe, a zwłaszcza te związane
z zieloną transformacją.

Zielona transformacja jest to działanie, które ma na celu większe wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do jej produkcji.

Szansą, aby wyjść z tych konfliktów może być rozwój fotowoltaiki, pomp ciepła, samochodów elektrycznych i hybrydowych, odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych
w miastach do 2030 r., na obszarach wiejskich do 2040 r., przy utrzymaniu możliwości wykorzystania paliwa bezdymnego do 2040 r., a także rozwój transportu niskoemisyjnego, w szczególności dążenie do zeroemisyjnej komunikacji publicznej do 2030 r. w miastach pow. 100 tys. mieszkańców. Ma to wpływ na zużycie energii, emisję gazów cieplarnianych, jak również na jakość życia mieszkańców.

Dzięki magazynom energii, energia, która została wytworzona w ciepły, słoneczny dzień, może być przechowana i zużyta w godzinach popołudniowych/nocnych kiedy zapotrzebowanie
u klienta nie jest pokrywane przez instalację fotowoltaiczną na bieżąco. Fotowoltaiczna energia słoneczna przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, natomiast słoneczna energia cieplna jest zazwyczaj wykorzystywana do ogrzewania płynów, np. w niektórych domowych podgrzewaczach wody.

Pompa ciepła podczas pracy nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii. Jest to obecnie najbardziej opłacalne urządzenie grzewcze.

Transport miejski jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju miast. Promowanie środków transportu niskoemisyjnego, takiego jak transport publiczny, rower, a także piesze podróże, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza oraz korki drogowe.

Warto więc korzystać z OZE i dzięki temu przyczyniać się do poprawy zrównoważonego rozwoju, ponieważ umożliwi to wspieranie środowiska i przy tym zmniejszy problemy środowiskowe i przestrzenne.  

A.R.