Warszawa, 31.07.2020 (ISBnews) – Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podpisał z Agencją Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Koninie (ARR w Koninie) porozumienie o współpracy na rzecz utrzymania i tworzenia miejsc pracy, podała spółka. W ramach projektu, ZE PAK zobowiązał się do sfinansowania z własnych środków budowy Centrum Szkoleniowego OZE.
"Porozumienie ma na celu nawiązanie współpracy pomiędzy sygnatariuszami porozumienia, w jednym z najbardziej istotnych obszarów procesu sprawiedliwej transformacji Wschodniej Wielkopolski, jakim jest umożliwienie pracownikom sektora energetyczno-węglowego pozyskania nowych i/lub rozszerzenie dotychczasowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych" – czytamy w komunikacie.
Strony porozumienia zobowiązały się do wspólnego wypracowania formuły współpracy na rzecz stworzenia pracownikom grupy kapitałowej ZE PAK, w tym przede wszystkim osobom zagrożonym utratą pracy, możliwości dostępu do środków unijnych lub krajowych współfinansujących szkolenia i kursy zawodowe, w tym do projektów szkoleniowo-doradczych realizowanych m.in. przez ARR w Koninie.
"W ramach projektu, ZE PAK SA zobowiązał się do sfinansowania z własnych środków budowy Centrum Szkoleniowego OZE umożliwiającego prowadzenie kompleksowych kursów i szkoleń dla potencjalnych instalatorów systemów fotowoltaicznych, które finalizowane będą uzyskaniem certyfikatów wydawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Centrum Szkoleniowe OZE będzie miejscem, które będzie służyć społeczności Konina i Regionu Wielkopolski Wschodniej. Uczestnicy szkoleń teoretycznych i praktycznych, które będą prowadzone w ramach Centrum, będą mogli również ubiegać się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dostępnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz innych środków unijnych i krajowych wspierających zdobywanie i/lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza w obszarze OZE" – czytamy dalej.
W szkoleniach będą mogli wziąć udział w szczególności pracownicy ZE PAK zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE.
"Stopniowe ograniczanie produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego przez ZE PAK SA podyktowane jest trudnym otoczeniem rynkowym, w którym przyszło funkcjonować spółce, a którego elementami są m. in. zaostrzające się normy emisyjne, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2,, dynamicznie rosnący import energii elektrycznej do Polski, spadek zapotrzebowania na energię elektryczną wywołany skutkami COVID-19 oraz rosnąca konkurencyjność wytwarzania energii z OZE i gazu" – wyjaśniono.
Pracownicy, którzy wezmą udział w szkoleniu i otrzymają certyfikat wydawany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich będą mogli znaleźć zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii, w szeroko pojętej grupie kapitałowej. Jedną z wielu możliwości pracy dla takich osób będzie montaż instalacji fotowoltaicznych sprzedawanych w sieci Cyfrowego Polsatu i Plusa pod marką Esoleo, jak również udział w projekcie związanym z budową na terenach należących do Grupy ZE PAK farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW w Brudzewie, podano również.
Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,88 mld zł w 2019 r.
(ISBnews)