nbsp;Z dokonanej przez ZE PAK wstępnej analizy regulacji zawartych w rozporządzeniu ws. sposobu obliczania limitu ceny wynika, że w okresie obowiązywania rozporządzenia, regulacje w nim zawarte nie pozwolą spółce uzyskiwać przychodów ze sprzedaży wyprodukowanej energii, pokrywających w całości koszty wytwarzania tej energii, podał ZE PAK.
Rozporządzenie określa sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej, określone w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
"Spółka prowadziła analizy regulacji zawartych w rozporządzeniu i skutków wejścia w życie rozporządzenia od dnia jego opublikowania, w szczególności w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez spółkę oraz wpływu limitów maksymalnych cen sprzedaży energii ustanowionych w rozporządzeniu na rentowność działalności wytwórczej spółki w 2023 roku" – czytamy w komunikacie.
Zarząd spółki zwrócił uwagę, że zgodnie z punktem 4) rozporządzenia, koszt zużytego paliwa, z uwzględnieniem kosztu transportu i składowania, który może zostać wykorzystany do wyliczenia limitu ceny sprzedaży energii przez spółkę został ograniczony do poziomu 7,8 zł/GJ.
"Jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego przez spółkę wyrażony w zł/GJ, zarówno w roku 2021 jak i 2022 przewyższał poziom ustalony w rozporządzeniu. Spółka zakłada, że w związku z zamykaniem kolejnych eksploatowanych odkrywek, a co za tym idzie niższym prognozowanym wolumenem dostaw węgla, jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego w 2023 roku wzrośnie w porównaniu do poziomu wynikającego z planowanego wykonania kosztów roku 2022" – czytamy dalej.
Obecnie ZE PAK prowadzi prace związane z przygotowaniem budżetu na 2023 rok, dokładniejsze oszacowanie wpływu rozporządzenia na rentowność działalności wytwórczej i na sytuację finansową spółki nastąpi do końca roku, zapowiedziano również.
Grupa ZE PAK prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,45 mld zł w 2021 r.
(ISBnews)