Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wrochna liczy, że KE otworzy postępowanie ws. kontraktu dla el. jądrowej do końca 2024 r.

Wrochna liczy, że KE otworzy postępowanie ws. kontraktu dla el. jądrowej do końca 2024 r.

nbsp;Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Wojeciej Wrochna liczy, że do końca roku Komisja Europejska ogłosi początek postępowania w sprawie kontraktu dla elektrowni jądrowej.

"Mam nadzieję, że do końca tego roku postępowanie otwierające zostanie formalnie wszczęte, później będzie nas czekać trudny okres rozmów z Komisją Europejską na temat szczegółowego modelu wsparcia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Musimy jak najszybciej zbudować model jej finansowania, a do tego potrzebna jest zgoda KE" – powiedział Wrochna, cytowany w komunikacie Ministerstwa Przemysłu.

"Nam zależy, żeby nie było to jakiekolwiek wsparcie. Chodzi o to, żeby model, który finalnie skonstruujemy był takim, który pozwoli nam na finansowanie tego jak najmniejszym kosztem, żeby każda megawatogodzina energii elektrycznej była jak najtańsza" – dodał.

Jak wcześniej informowano, działania w zakresie infrastruktury towarzyszącej rozpoczęły się w zaplanowanym terminie, a ich realizacja umożliwi wylanie tzw. pierwszego betonu w 2028 r. Zaawansowanie prac odpowiada etapowi realizacji projektu.

W ramach "Programu polskiej energetyki jądrowej" pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

Szacowany koszt technologii i prac budowlanych budowy elektrowni jądrowej  to 115 mld zł oraz kosztów działalności spółki, inwestycji towarzyszących to ok. 35 mld zł. W programie rządowym przyjęto założenie, że inwestycja będzie finansowana według struktury: 30% kapitału własnego i 70% kapitału dłużnego.

(ISBnews)