Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wirtualny Prosument jako narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym w JST

Wirtualny Prosument jako narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym w JST

Wirtualny Prosument? Brzmi futurystycznie, trochę niejasno? Kim jest i dlaczego pojawia się w tematach energetyki jakiś wirtualny twór, skoro przecież energii potrzebujemy namacalnie w grzejnikach czy gniazdkach elektrycznych?

Już w niedalekiej przyszłości, bo w 2024 roku, mechanizm wirtualnego prosumenta zacznie przynosić wymierne korzyści dla rynku energii, ale także dla samych prosumentów.

Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną, gospodarczą oraz geopolityczną na świecie, wiele polskich gmin mierzy się z sytuacją, w której ciężko jest zaspokoić podstawowe  potrzeby mieszkańca w zakresie energii. Rynek energii staje wobec trudności wynikających z braku stabilizacji i perspektyw na poprawę sytuacji.

Ceny energii są coraz wyższe. Ubóstwo energetyczne, które z definicji jest niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańca za rozsądną cenę, niestety wzrasta. Wynika to
z rosnących cen paliw kopalnych, problemu z ich dostępnością i dostawą.  Szacuje się, że w 2022 roku około 10% polskich gospodarstw domowych nie było w stanie na czas opłacić rachunków za energię elektryczną czy ciepło. Sposobem na ustabilizowanie zachwianego rynku jest zwiększenie udziału źródeł OZE przy jednoczesnym rozwoju technologii magazynowania energii. Dzięki Wirtualnemu Prosumentowi wytwarzana energia odnawialna nie będzie musiała być wykorzystanaw miejscu wytwarzania lecz z powodzeniem dystrybuowana do innych odbiorców.

Otwiera to zamknięte do tej pory drzwi dla małych i średnich przedsiębiorców, a także dla JST i gmin, ponieważ niezależnie od tego gdzie znajduje się instalacja prosument wirtualny ma mieć możliwość wskazywania różnych punktów odbioru energii.

Bazując na doświadczeniach firmy DOEKO GROUP można z całą pewnością stwierdzić, że wirtualny prosument sprawdzi się jako narzędzie do walki z ubóstwem energetycznym. Jest to jedno z rozwiązań, które firma planuje proponować Jednostkom Samorządu Terytorialnego w ramach działań klastrów energii. Mechanizm wyżej wymieniony w połączeniu z magazynami energii przyczyniłby się do mniejszej zależności gmin od dostaw paliw, a także byłby krokiem w kierunku neutralności  klimatycznej.

Z niecierpliwością więc wyczekujemy roku 2024, kiedy projekt ten przyjdzie z pomocą polskiej energetyce.