TAURON Ekoenergia modernizuje elektrownie wodne wraz z zaporami, urządzeniami hydrotechnicznymi i infrastrukturą towarzyszącą, dzięki czemu zwiększa moce i dostosowuje obiekty do aktualnych wymagań środowiskowych i prawnych. Po I etapie przebudowy stopnia w Pilchowicach, moc elektrowni wzrosła prawie dwukrotnie, do ponad 14 MW.
– Modernizacje infrastruktury hydroenergetycznej pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększenie mocy produkcji energii z naturalnych źródeł. Ważnym aspektem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – mówi Przemysław Mandelt, wiceprezes zarządu TAURON Ekeonergia.
W Pilchowicach, gdzie większość urządzeń hydrotechnicznych nie przechodziła gruntownej modernizacji ani wymiany niemal od czasu ich budowy w 1912 r., zrealizowano już I etap zaplanowanych prac: remont części podwodnej budynku elektrowni oraz modernizację urządzeń technicznych, m.in.: wymieniono turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca obiektu została w pełni zautomatyzowana. Dzięki przeprowadzonej modernizacji moc zainstalowana elektrowni wzrosła z 7,5 MW do 14 MW.
W planach do 2023 r. jest jeszcze kompleksowa modernizacja obejmująca m.in.: zasuwy turbinowe, zasuwy upustów dennych, modernizację zapory od strony odwodnej, sztolnię obiegową oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu.
– Modernizacja stopnia wodnego w istotnym stopniu ograniczy ryzyko awarii, poprawi bezpieczeństwo obiektu, jak i zapewni ciągłość produkcji, a także zwiększy przepustowość stopnia w czasie powodzi – mówi Jacek Bieńkowski, dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych. – Aktualnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej – dodaje.
TAURON Ekoenergia przygotowuje się również do gruntownego unowocześnienia hydroelektrowni w Złotnikach. To elektrownia zbiornikowa, usytuowana na stopniu wodnym Złotniki. Zapora stanowi pierwszy stopień zbiornikowy na rzece Kwisie z zachowaniem stałej rezerwy powodziowej. Bezpośrednio poniżej leży zbiornik Leśna. Oba zbiorniki wspólnie pełnią funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne, a także rekreacyjne i turystyczne.
W ramach inwestycji zaplanowano szereg prac modernizacyjnych, w tym: remont na koronie zapory (m.in. obarierowanie), oczyszczenie ściany czołowej zapory od strony odwodnej oraz odpowietrznej wraz z uzupełnieniem ubytków (prace wysokościowe), prace obejmujące przelew stokowy wraz z odprowadzeniem bocznym zbiornika, klap przelewu stokowego i ubytków okładzin betonowych, modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego, modernizację stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej, prace w obrębie komory upustów dennych (betony i elementy stalowe), prace w obrębie betonowej opaski wokół elektrowni w strefie wahania lustra wody, wymianę pięciu zasuw w części odwodnej zapory wraz z napędami, remont mostu nad przelewem stokowym.
Wszystkie te działania znacznie poprawią bezpieczeństwo dalszej eksploatacji elektrowni i dostosują ją do aktualnych standardów w zakresie funkcji retencyjnej, przeciwpowodziowej i produkcyjnej. Zakończenie modernizacji zostanie zakończone w 2022 roku.
Oba modernizowane obiekty są przyciągającym turystów historycznym elementem lokalnego krajobrazu. Elektrownia w Pilchowicach znajduje się na rzece Bóbr. Zapora (wys. 62 m) była budowana w latach 1904-1912. Jej długość w koronie wynosi 280 m, a szerokość 7,5 m. Pojemność zbiornika to 50 mln m³.
Obiekty w Złotnikach (elektrownia i zapora) na rzece Kwisa były budowane w latach 1919-1924. Długość korony zapory wynosi 168 m, wysokość 36 m, a szerokość w koronie to 5 m. Pojemność zbiornika to 10,5 mln m³.