Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wiceprezes Pekao: Wysokie ceny energii przez dłuższy czas mogłyby zwiększyć koszty ryzyka

Wiceprezes Pekao: Wysokie ceny energii przez dłuższy czas mogłyby zwiększyć koszty ryzyka

Gdyby bardzo wysokie ceny energii utrzymały się przez dłuższy czas, byłby to istotny czynnik ryzyka dla jakości portfela kredytowego dla firm i mogłyby spowodować wzrost kosztów ryzyka, ocenia w rozmowie z ISBnews wiceprezes Pekao Paweł Strączyński.

"Ceny energii mogą być jednym z istotniejszych czynników ryzyka dla naszego portfela kredytowego. Proszę zobaczyć – przy cenach gazu sięgających paruset euro za 1 tys. m3 pojawiały się informacje, że duże firmy wstrzymywały produkcję. Gdyby dotyczyło to [duży wzrost cen] energii elektrycznej, a taka sytuacja potrwałaby dłużej, spowodowałoby zapewne reperkusje dla części firm" – powiedział ISBnews Strączyński.

Przypomniał, że w Banku Pekao koszty ryzyka utrzymują się jak dotychczas w założonym w strategii korytarzu 50-60 pb – na koniec kwartału – liczone łącznie z kosztami ryzyka związanego z portfelem frankowym nie przekroczyły 60 pb, a ryzyko powtarzalne było na poziomie 51 pb.

"Portfel kredytów zagrożonych jest stabilny" – podkreślił.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Adam Sofuł

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu