Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Wiceprezes Grupy Azoty: Gros nakładów na Zielone Azoty od 2025 r.

Wiceprezes Grupy Azoty: Gros nakładów na Zielone Azoty od 2025 r.

nbsp;Najbardziej znaczących nakładów na realizację programu "Zielone Azoty", w ramach którego Grupa Azoty przeznaczy łącznie 2,7 mld zł do 2030 roku na transformację energetyczną, należy się spodziewać od 2025 roku, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty SA i prezes Grupy Azoty ZAK Filip Grzegorczyk.

"Nie patrzymy na program 'Zielone Azoty' w perspektywie rocznej, a raczej zgodnie z horyzontem strategii do 2030 roku. Wiadomo, że nakłady na ten program nie będą rozkładać się proporcjonalnie w poszczególnych latach. Trudno powiedzieć, ile wydamy na ten cel w tym roku, ale nie będą to na razie duże kwoty, bo na obecnym etapie większość projektów OZE jest na etapie projektowania. Biorąc pod uwagę cykl inwestycyjny, głównych nakładów spodziewałbym się od 2025 roku" – powiedział Grzegorczyk w rozmowie z ISBnews podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.

Jak podkreślił, oprócz trwających rozmów na temat przejęcia projektu farmy słonecznej Solarfarm Brzezinka wraz z infrastrukturą o mocy co najmniej 270 Mwp, zaawansowane projektowo są także wewnętrzne instalacje fotowoltaiczne we wszystkich zakładach grupy.

"Myślę, że w sumie będą to instalacje o łącznej mocy ok. 100 MW" – dodał wiceprezes.

Według niego, ważnym elementem programu "Zielone Azoty" ma być także integracja kapitałowa z Elektrownią Wodną Niedzica o mocy ok. 90 MW, której produkcja, oprócz tego, że jest odnawialna, jest także stabilna, co jest dodatkowym atutem z punktu widzenia Grupy Azoty.

"Nie wykluczamy także kolejnych transakcji przejęć projektów OZE na różnym etapie zaawansowania, przyglądamy się rynkowi i analizujemy pojawiające się oferty" – podkreślił Grzegorczyk.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)