Warszawa, 07.05.2021 (ISBnews) – W Grupie Azoty Puławy trwają prace, które mają doprowadzić do możliwości docelowego funkcjonowania budowanego obecnie bloku węglowego w układzie dwupaliwowym węgla z gazem, poinformował ISBnews wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński.
"Budowany blok w Puławach spełnia wszystkie wymagania środowiskowe wynikające z BAT. Jednocześnie Puławy prowadzą prace, które mają doprowadzić do możliwości funkcjonowania w przyszłości tego bloku w układzie dwupaliwowym, w miksie węgla z gazem ziemnym" – powiedział Szczypiński w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreślił, w dłuższym horyzoncie jest oczywiste, że węgiel będzie musiał wyjść z użycia, ale po roku 2050 tak samo będzie również z gazem.
"Wydaje się, że Puławy właściwie się do tego przygotowują, modernizacje obecnego układu z czasem i tak będą niezbędne" – dodał.
Według niego, abstrahując od samej emisji CO2, biorąc pod uwagę takie parametry, jak cena węgla, cena gazu i cena uprawnień do emisji CO2, najlepiej dysponować takim układem, który przy określonym poziomie tych trzech wskaźników będzie w stanie produkować najtaniej, przy założeniu, że cena uprawnień na pewno będzie nadal rosła.
Wiceszef Grupy Azoty zastrzegł jednocześnie, że nie ma jeszcze gotowego projektu wspomnianej modernizacji bloku w Puławach, ale w tym kierunku spółka chciałaby zmierzać.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.
Piotr Apanowicz
(ISBnews)