Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Westinghouse: Polska może być regionalnym hubem dostaw dla elektrowni jądrowych

Westinghouse: Polska może być regionalnym hubem dostaw dla elektrowni jądrowych

nbsp;Polska może być regionalnym hubem w zakresie dostarczania części do elektrowni jądrowych w regionie. Chodzi m. in. o Ukrainę czy Czechy, uważa prezes Westinghouse Electric Poland Mirosław Kowalik.

"W Ukrainie reaktor AP 1000 też dostał akceptację rządu ukraińskiego zgodę i po zakończeniu wojny będzie realizował energetykę opartą o AP 1000. Jesteśmy w Czechach i wielu innych krajach, więc Polska dzięki tej decyzji może sobie utorować drogę, żeby być regionalnym hubem w zakresie dostarczania części inżynieryjnych  i dostaw do tych elektrowni" – powiedział Kowalik podczas konferencji EuroPower 2022.

Amerykański Westinghouse został wybrany w październiku przez polski rząd do realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej.

Westinghouse jest obecny w Polsce od ponad roku i ma swoje biuro w Krakowie, Na jego bazie chce utworzyć centrum inżynieryjne.

"Ważne jest, żeby przygotować specyfikację zakupową, bo konstrukcja AP 1000 jest prosta – modułowa. […] Ta konstrukcja umożliwia nam to, że część podmodułów może być zakupiona  w Polsce i wykonywana przez polskie firmy. Część projektowa jest istotna bo trzeba zaplanować produkcję w regionie, żeby większość tych krytycznych elementów była gotowa  na 2026 rok" – dodał Kowalik.

Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu