Kraków, 27.05.2021 (ISBnews) – W 14 gminach wokół Krakowa tworzących tzw. krakowski obwarzanek do 1 stycznia 2023 roku musi zostać wymienionych ok. 23 tys. pieców węglowych nie spełniających norm ekologicznych. Małopolski Alarm Smogowy, miasto Kraków i samorządy 14 gmin podjęły wspólną inicjatywę "600 dni dla czystego powietrza", poinformował prezes Małopolskiego Alarmu Smogowego (MAS) Adam Guła.
Wymiana pieców, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, powinna być zrealizowana do 1 stycznia 2023 roku. Środki na ten cel pochodzić będą z Programu "Czyste powietrze", dofinansowania termomodernizacji, pieniędzy unijnych oraz z budżetów gmin. Każdy, kto zdecyduje się na wymianę pieca otrzyma wsparcie wysokości do 8 tys. zł, zaś łącznie na ten zostanie przeznaczonych ponad 180 mln zł.
"Podstawą powodzenia programu jest edukacja mieszkańców, ale też aktywność samorządów w pomocy mieszkańcom na rzecz pozyskiwania wsparcia finansowego likwidacji tzw. kopciuchów" – powiedział Guła podczas konferencji prasowej.
Jak poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w mieście pozostało do wymiany zaledwie 0,5% pieców opalanych węglem.
"Łącznie zlikwidowano w ciągu ostatnich 5 lat obowiązywania uchwały antysmogowej ponad 20 tysięcy palenisk węglowych" – powiedział Majchrowski.
Jednak kluczowe dla czystości powietrza w Krakowie, jak i najbliższej okolicy są uchwały kolejnych rad miejskich o zakazie stosowania węgla kamiennego w paleniskach domowych. Takie uchwały zostały już podjęte w Skawinie, Niepołomicach i Zabierzowie, a w kolejnych gminach trwają w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami.
(ISBnews)