Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. URE zatwierdził PGNiG Obrót Detaliczny taryfę na sprzedaż energii w 2021 r.

URE zatwierdził PGNiG Obrót Detaliczny taryfę na sprzedaż energii w 2021 r.

Warszawa, 17.12.2020 (ISBnews) – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) – spółki zależnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – która będzie obowiązywała od od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i zakłada ceny gazu niższe o 4,5%, podał Urząd.  

"W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są niższe o 4,5%, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 4,1% dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii" – czytamy w komunikacie.

"Ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od wielu lat. Nowa taryfa dla PGNiG Obrót Detaliczny jest trzecią kolejną zatwierdzoną przez regulatora obniżką cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych" – dodał prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Ceny gazu w zatwierdzonych przez prezesa URE taryfach PGNiG OD uległy obniżeniu od stycznia 2020 r. o 2,9%, od lipca 2020 r. o 10,6%, a od stycznia 2021 r. – o kolejne  4,5%, podano także.

"W konsekwencji zatwierdzonej dziś taryfy statystyczny odbiorca w grupie W-1.1 (tzw. kuchenkowicze), zużywający paliwo gazowe do przygotowania posiłków za gaz zapłaci o ok. 1,9% mniej, co oznacza spadek jego płatności o ok. 40 groszy miesięcznie. Dla średniego zużycia przez odbiorców grupy W-2.1 (używający gazu także do podgrzewania wody) płatność ulegnie obniżeniu o 2,7% i wyniesie 2,40 zł/m-c. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Dla tej grupy płatności spadną o 2,9%, tj. ok 7,4 zł miesięcznie" – podsumowano w materiale.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

(ISBnews)