Sprzedawcę prądu zmieniło blisko 26 tys. odbiorców w 2023 roku, a rok wcześniej na zmianę swojego sprzedawcy prądu zdecydowało się 30 tys. odbiorców, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).
W ubiegłym roku sprzedawcę prądu zmieniło prawie 18 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych (grupy G) i 8 tys. w grupach biznesowych (A,B,C). Wzrost liczby zmian sprzedawcy w styczniu w grupach odbiorców A,B i C obserwujemy cyklicznie i jest on spowodowany kumulacją umów z roku ubiegłego, które wchodzą w życie od pierwszego miesiąca roku. Może również wynikać ze strategii zakupowej odbiorców, podano.
"Od 2007 r. gospodarstwa domowe mają prawo zmienić sprzedawcę. Oznacza to, że odbiorca ma prawo, ale nie obowiązek, skorzystać z taryfy Prezesa URE. Jeśli więc sprzedawcy energii elektrycznej zaoferują ceny niższe niż taryfowe, bo np. warunki rynkowe na to pozwolą, odbiorca może skorzystać z takiej oferty – innej niż taryfa. Mimo wszystko to nadal taryfa jest najbardziej powszechnym i relatywnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Minimalizuje ona ryzyka zmienności cen. Z drugiej jednak strony, odbiorca nie musi jej stosować jeśli uzna, że oferta pozataryfowa jest dla niego bardziej atrakcyjna. Spadające ceny energii na TGE mogą się przekładać na inne niż taryfa propozycje ze strony sprzedawców energii" – powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.
Od 2007 r. – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość – sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło w sumie ponad 997 tys. odbiorców, z czego ponad 759 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych (w grupach taryfowych G), a ponad 238 tys. to odbiorcy w grupach taryfowych A, B i C, wskazano także.
Zgodnie z obowiązującym prawem (tzw. zasadą TPA: Third Party Access), od 2007 roku odbiorcy końcowi energii elektrycznej i gazu mają swobodę wyboru sprzedawcy. Na możliwość wyboru sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in. stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy liczba konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku.
(ISBnews)