Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. URE: Rozpoczęto prace nad porozumieniem sektorowym branży dystrybucyjnej

URE: Rozpoczęto prace nad porozumieniem sektorowym branży dystrybucyjnej

Warszawa, 06.10.2021 (ISBnews) – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin zainicjował prace zespołu, który ma wypracować porozumienie społeczne regulatora sektorowego i branży dystrybucyjnej pod nazwą "Karta efektywnej transformacji sieci dystrybucyjnych polskiej energetyki", podał Urząd. Zespół powinien zakończyć prace do końca I połowy 2022 r.

"Regulator zaproponował powołanie Zespołu, do którego – z uwagi na ogromną złożoność tematyki i jej znaczenie dla funkcjonowania całego sektora – zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich grup interesariuszy:

– Resortów kluczowych dla wskazania celów strategicznych Porozumienia, bazujących na rządowych dokumentach definiujących strategię kraju w obszarze energetyki:

— minister klimatu i środowiska,

— minister funduszy i polityki regionalnej,

— minister aktywów państwowych,

— minister rozwoju i technologii,

— pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

– Małych operatorów systemów dystrybucyjnych zrzeszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Dystrybutorów Niezależnych Energii Elektrycznej.

– Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

– Regulatora sektorowego.

– Niezależni eksperci rynkowi, w tym przedstawiciele świata nauki i praktycy branżowi" – czytamy w komunikacie.

Zdaniem prezesa URE, dynamicznie zmieniające się potrzeby sieci elektroenergetycznych, w tym głównie w obszarze inwestowania, stawiają przed polityką regulacyjną nowe, bardzo ważne oczekiwania.

"Inicjatywa wpisuje się w oczekiwania z jednej strony przedsiębiorstw regulowanych. Z drugiej zaś dostarczy ministerialnym regulatorom autentycznej wiedzy o potrzebach i możliwościach sektora w procesie kompleksowej transformacji. Moją intencją jest wsłuchanie się w głos uczestników regulowanego rynku energii, a w ślad za tym – zapewnienie stronom porozumienia stabilności i przewidywalności prowadzonych działań, a tym samym komfortu podejmowania decyzji inwestycyjnych przez OSD w wieloletnim horyzoncie czasowym. Liczę, że w ten sposób zapewnimy transparentność oczekiwań regulatorów – tj. ministerstw i URE – wobec przedsiębiorstw energetycznych, aby następnie oczekiwania te mogły zostać zoperacjonalizowane na warunkach uzgodnionych z branżą" – skomentował Gawin, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z przedstawionym dziś harmonogramem prac, zespół powinien zakończyć prace do końca I połowy 2022 r., aby wypracowane rozwiązania mogły znaleźć odzwierciedlenie w decyzjach dotyczących finansowania inwestycji w sektorze na rok 2023, podano także.

(ISBnews)