Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. URE: Na terenie Polski działa od dziś mechanizm Multi-NEMO

URE: Na terenie Polski działa od dziś mechanizm Multi-NEMO

Warszawa, 09.02.2021 (ISBnews) – Na terenie Polski od dziś działa mechanizm Multi-NEMO, który umożliwia operacyjny udział wielu giełd w rynku dnia następnego i dostawę energii kupionej na paryskiej giełdzie EPEX SPOT oraz norweskiej Nord Pool z lub do Polski, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE).

"Mechanizm Multi-NEMO pozwoli na rozwijanie konkurencji wśród nominowanych operatorów rynku energii elektrycznej na rynkach europejskich. Będzie także wspierał tworzenie zintegrowanego wewnętrznego rynku energii elektrycznej, przyczyniając się jednocześnie do promowania konkurencji w wytwarzaniu i obrocie energią" – powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Polska jest trzecią główną strefą geograficzną w Europie, po Europie Środkowo-Zachodniej (w 2019 roku) i regionie skandynawskim (w 2020 r.), która wdrożyła mechanizm Multi-NEMO1 Arrangements (MNA2) w ramach rynku dnia następnego, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej dotyczącymi alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi (rozporządzenie CACM3).

Uczestnikami projektu Multi-NEMO w ramach łączenia rynków na rynku dnia następnego w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oraz trzej wyznaczeni do tego nominowani operatorzy rynku energii elektrycznej (nominated electricity market operator, NEMO), tj. EPEX SPOT4, Nord Pool5 i Towarowa Giełda Energii (TGE).

"Wdrożenie Multi-NEMO Arrangements umożliwi nominowanym operatorom oferowanie usług obrotu energią elektryczną na rynku dnia następnego z dostawą z lub do Polski. W tym celu wszystkie oferty składane przez uczestników rynku w polskim obszarze rynkowym (PL BZ) są:

– kojarzone w ramach jednego procesu rynkowego,

– rozliczane w oparciu o jednolitą cenę obowiązującą w całym obszarze PL BZ, niezależnie od tego, który NEMO został przez danego uczestnika rynku wybrany do świadczenia usług obrotu" – czytamy dalej.

Realizacja Multi NEMO Arrangements zagwarantowana została poprzez przyjęcie koncepcji "multi-hub", zgodnie z którą każdy NEMO działa w ramach jednego węzła (hub), a pomiędzy węzłami poszczególnych NEMO zlokalizowanymi w polskim obszarze rynkowym istnieją nieograniczone zdolności przesyłowe. W konsekwencji braku ograniczeń wymiany energii między NEMO, wszystkie zlecenia traktowane są przez operatora łączenia rynków (market coupling operator, MCO), jako złożone w tym samym obszarze rynkowym. W ramach procesu łączenia rynków dnia następnego, operator łączenia rynków wyznacza jedną wspólną cenę dla wszystkich węzłów w danym obszarze, podano także.

(ISBnews)