Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na utworzenie przez PKN Orlen i Synthos Green Energy wspólnej spółki Orlen Synthos Green Energy, która ma odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, podał Urząd.
"@PKN_ORLEN i @GreenSynthos mogą utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. Prezes #UOKiK wydał zgodę na transakcję. Nowy podmiot – Orlen Synthos Green Energy – będzie zajmował się wytwarzaniem czystej, zeroemisyjnej energii przez mikro lub małe obiekty energetyki jądrowej" – czytamy na oficjalnym profilu UOKiK na Twitterze.
"Nasze postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcję" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w poście.
Synthos Green Energy to spółka zależna Synthosu, której działalność skupia się na trzech obszarach: rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR), morskiej energetyki wiatrowej (offshore) oraz produkcji wodoru.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii – oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)