Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Trzeciakowska z MKiŚ: Moc OZE będzie sięgać 28-30 GW w 2025 r. i nawet 50 GW w 2030 r.

Trzeciakowska z MKiŚ: Moc OZE będzie sięgać 28-30 GW w 2025 r. i nawet 50 GW w 2030 r.

nbsp;Moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce będzie sięgać 28-30 GW w 2025 r., a w 2030 r. – nawet 50 GW, w tym offshore, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Na koniec sierpnia 2022 r. było to ponad 20,9 GW.

"Zainstalowana moc OZE według szacunków rynku energii na koniec sierpnia 2022 r., służących do wytwarzania energii elektrycznej, wyniosła w Polsce ponad 20,9 GW, co oznacza wzrost o 140% r/r […], z czego lwią część stanowią instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego – 11 GW, instalacje wykorzystujące wiatr – 7,6 GW, hydroenergia to jest 1 GW, tyle samo biomasa, biogaz" – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Oceniła, że najbardziej dynamicznie rozwija się fotowoltaika, której moc zainstalowana wzrosła o 184,3% r/r.  Podała, że moc zainstalowana w mikroinstalacjach prosumenckich – według stanu na sierpień – wyniosła ponad 8,2 GW.

Przypomniała, że podstawowym mechanizmem wsparcia wielkoskalowych instalacji OZE jest system aukcyjny.

"Łącznie w aukcjach 2018-2021 zakontraktowano ponad 11 GW, które zostaną wybudowane w ciągu najbliższych lat, z czego 6 GW w fotowoltaice i 5 GW w technologii wiatru na lądzie. W ramach tego systemu wytwórcy zobowiązali się do wytworzenia w okresie 15-letniego okresu wsparcia 260 TWh energii elektrycznej o wartości blisko 62,5 mld zł" – powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że roczne zapotrzebowanie na energię wyniosło 165 TWh w 2020 r.

"Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniem RM z 27 września 2022 w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii z OZE, które mogą być sprzedane w poszczególnych następujących po sobie latach kalendarzowych 2022-2027, przewiduje się zakontraktowanie kolejnych 13 GW mocy OZE, z czego 9 GW to fotowoltaika, 3 GW to wiatr na lądzie. Dodatkowo ponad 1 GW to biomasa, woda i biogaz" – powiedziała.

W związku z tym – w ocenie wiceminister – moc zainstalowana w OZE może wynieść nawet 50 GW do 2030 r.

"Tym samym, dzięki dotychczas podjętemu wsparciu i działaniom w ramach funkcjonujących już około 28 do 30 GW OZE w systemie do 2025 i biorąc pod uwagę realizację morskich farm wiatrowych – to jest 6 GW do 2030 oraz kolejne 13 GW przewidziane w rozporządzeniu z 27 września – do 2030 r. możliwe jest osiągnięcie nawet do 50 GW mocy zainstalowanej w OZE" – podkreśliła.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu