Tauron Polska Energia zakłada utrzymanie wyniku EBITDA na stabilnym poziomie w tym roku, z rozszerzeniem pewnych ryzyk, poinformował wiceprezes Taurona Krzysztof Surma. Zwiększenie wartości capeksu w br. będzie dotyczyło głównie segmentu OZE.
"Jeżeli chodzi o raportowaną EBITDA, r/r spodziewamy się jej na stabilnym poziomie z rozszerzeniem pewnych ryzyk. Poziom capeksu ulegnie zwiększeniu r/r, natomiast to zwiększenie pojawi się zasadniczo w segmencie OZE i będzie to rzeczywista realizacja zielonego zwrotu, zapodzianego przez naszą grupę. Mam nadzieję, że będzie to pozytywnie odebrane przez rynek. Wzrost capeksu ma na względzie utrzymanie stabilnej finansowej w grupie i dotrzymanie wszystkich kowenantów bankowych, zakładamy poziom kowenantów na poziomie bezpiecznym, by nie zbliżyć się do poziomu 3,5x" – powiedział Surma podczas konferencji prasowej.
Grupa zakłada w 2022 r. wyższe poziomy w 2022 roku raportowanego wyniku EBITDA w segmentach OZE i Sprzedaży. W segmencie OZE będzie to wynikało ze wzrostu hurtowych cen energii i zielonych certyfikatów.
"Jeśli chodzi o segment Sprzedaż – raportowana EBITDA będzie istotnie wyższa, jeśli odejmiemy efekt koszt plus to powinna być na stabilnym poziomie. Mogą odkładać się tutaj efekty związane z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę" – dodał.
W segmencie Dystrybucja raportowana EBITDA w br. zakładana jest na stabilnym poziomie r/r, w wytwarzaniu – na niższym poziomie r/r.
Wiceprezes dodał, że istnieje ryzyko utraty marżowości w segmencie sprzedaży gazu, drugie ryzyko to jest kwestia taryfy G i wolumen zabezpieczony na nią w poprzednim roku.
"Wynik segmentu Wydobycie może być uzależniony od dotacji, o który spółka wystąpiła i mogą zdeterminować poziom EBITDA tego segmentu" – powiedział Surma.
Wiceprezes Jerzy Jerzy Topolski zapowiedział, że obecnie plan na rok 2022 wydobycia węgla jest na poziomie bardzo zbliżonym do 2021 roku – Tauron planuje, że będzie to 5,1 mln ton, co wymagało wstępnego uzgodnienia w ramach trwającego procesu notyfikacji przed Komisją Europejską.
Wskazał, że rok 2022 miał być pewnym rokiem obniżki produkcji, ale sytuacja spowodowała rewizję i obecnie planowany jest powrót do poziomu z 2021 r.
"Patrząc na możliwości zwiększenia wydobycia – potwierdzamy, te możliwości są, wymaga to uzgodnienia, w tej chwili trwają rozmowy z sektorem wydobywczym, rządem polskim i KE, aby w związku z sytuacją geopolityczną zmienić podejście by punkt startu był inaczej ustawiony. Tutaj Tauron Wydobycie ma szansę na zwiększenie planu wydobycia, nie jest to związane natomiast z szybem Grzegorz – jego oddanie, gdyby podpisać ugodę, będzie w latach 2027-2028. Spółka w horyzoncie 2-3 lat może nieznacznie zwiększyć wydobycie w ramach zasobów własnych, ale wymaga to dodatkowych inwestycji na drążenie chodników i mieć zgodę w ramach toczącego się projektu dopłat" – powiedział Topolski.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)