Od momentu przejęcia operowania blokiem 910 MW w Jaworznie przez Tauron Wytwarzanie 26 sierpnia 2022 roku, blok pracuje efektywniej niż wcześniej i wyprodukował ok. 1,5 TWh energii, w tym blisko 0,5 TWh w samym grudniu 2022 r., poinformował prezes Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.
"Blok w Jaworznie pracuje efektywniej, odkąd przejęliśmy operowanie nim od Rafako, w tym czasie wyprodukował ok. 1,5 TWh energii, a w rekordowym grudniu blisko 0,5 TWh" – powiedział Szuladziński podczas telekonferencji.
Jak podkreślił, bez względu na wezwanie Rafako do zapłaty 1,31 mld zł kar zw. z budową bloku, Tauron nadal chce dojść do porozumienia z wykonawcą i prowadzi rozmowy w tej sprawie, ale podstawą zakończenia kontraktu jest ustalenie terminów i przeprowadzenie testów potwierdzających parametry bloku.
"Jeżeli nie uda się dojść do porozumienia z Rafako w tej sprawie, jesteśmy w stanie zakończyć te prace we własnym zakresie" – zadeklarował prezes.
Według niego, Rafako nie usunęło ponad 30 wad zgłoszonych już w momencie podpisywania protokołu przekazania bloku do eksploatacji 13 listopada 2020 roku, a także ok. 80 wad zgłoszonych w okresie gwarancji.
Szef Tauron Wytwarzanie odniósł się także do zarzutów Rafako, że awarie były efektem złej jakości węgla, a Tauron nie płaci faktur wystawianych przez Rafako.
"Do sierpnia 2022 r. Rafako operowało blokiem i do tego czasu nie zgłaszało żadnych zastrzeżeń do jakości węgla, te zarzuty pojawiły się dopiero w ostatnich miesiącach, podczas gdy problemy z blokiem występowały znacznie wcześniej" – zapewnił Szuladziński.
Jak dodał, ok. 80-85% wsadu bloku w Jaworznie stanowi węgiel z kopalni Sobieski, a więc przewidziany w kontrakcie, a jedynie kilka do maksymalnie kilkunastu procent stanowią domieszki węgla importowanego z Indonezji.
"W 2022 roku przelaliśmy na konto Rafako ok. 110 mln zł netto, a w tym roku już 1,5 mln z, natomiast jeżeli jakieś zobowiązania nie są regulowane, wynika to tylko z kwestii prawnych – nie możemy regulować faktur wynikających z niepodpisanych protokołów odbioru" – podsumował prezes.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)