Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tauron wdrożył w Łagiszy model predykcyjny wykorzystujący sztuczną inteligencję

Tauron wdrożył w Łagiszy model predykcyjny wykorzystujący sztuczną inteligencję

Warszawa, 30.11.2018 (ISBnews) – Tauron wdrożył w Elektrowni Łagisza pierwszy model predykcyjny, wykorzystujący nowoczesne modele wykrywania anomalii i przewidywania awarii, podała spółka. Działanie systemu sprowadza się do analizy dużych zbiorów danych sensorowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod sztucznej inteligencji.

"Głównym zadaniem systemu klasy Product Data Management, zainstalowanego w Łagiszy, jest inteligentne wspomaganie procesu zarządzania eksploatacją ukierunkowane na zmniejszenie ilości awarii, podniesienie gotowości oraz bezpieczeństwa technicznego maszyn" – czytamy w komunikacie.

Dzięki zaawansowanym technikom typu Data Mining, a w szczególności uczenia maszynowego, system na podstawie próby historycznych danych eksploatacyjnych (danych z sensorów, danych dotyczących zaistniałych awarii i wykonanych napraw, danych opisujących proces produkcyjny, tryby pracy maszyn, jak również różnego rodzaju modeli eksploatacyjnych) buduje matematyczne modele predykcyjne, podano również.

W kolejnym kroku, na podstawie bieżących danych z czujników przekazywanych do modelu predykcyjnego online, system daje możliwość wykrywania nieprawidłowości w pracy maszyn, a nawet wykrywania awarii na wiele godzin przed jej wystąpieniem.

"Dzięki takiej wiedzy istnieje możliwość prowadzenia uzasadnionego ekonomicznie serwisu prewencyjnego, a w konsekwencji minimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia awarii oraz jej skutków" – podkreślił prezes Tauron Wytwarzanie Kazimierz Szynol, cytowany w komunikacie.

Modele i analizy predykcyjne wykorzystują historyczne i bieżące dane w celu przewidywania przyszłych zdarzeń, potencjalnych zagrożeń i możliwych trendów. Najważniejszym procesem jest budowa modeli analitycznych, na podstawie których dokonywana będzie aktualna predykcja stanu technicznego maszyn (wykrywanie anomalii i przewidywanie awarii). Model analityczny powstaje na podstawie danych historycznych i gdy zostanie wygenerowany, stanowi pewnego rodzaju "czarną skrzynkę", przez którą, w kolejnym kroku, przepuszczane są bieżące dane celem uzyskania predykcji aktualnego stanu technicznego maszyn, wskazano.

Strategia predykcyjnego utrzymania ruchu bloków energetycznych, na bazie wniosków z analizy danych, daje możliwość oceny stanu technicznego maszyn oraz przewidywania wystąpienia ich awarii, jak również pomaga identyfikować ich przyczyny.

"W odróżnieniu od strategii reaktywnej lub strategii prewencyjnej ustalonej w oparciu o średnie okresy pracy bezawaryjnej danej jednostki, strategia predykcyjnego utrzymania ruchu bloków energetycznych daje możliwość świadomego zarządzania eksploatacją maszyn oraz procesem produkcyjnym" – czytamy.

Blok 910 MW, który powstaje w Jaworznie, również będzie wyposażony w systemy predykcyjne oraz systemy zarządzania aktywami, których celem jest utrzymywanie jak najwyższej dyspozycyjności, żywotności i sprawności bloku.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)