Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tauron uruchomi farmę PV Proszówek o mocy 55 MW w najbliższych tygodniach

Tauron uruchomi farmę PV Proszówek o mocy 55 MW w najbliższych tygodniach

Tauron uruchomi w najbliższych tygodniach farmę fotowoltaiczną Proszówek. Instalacja o łącznej mocy 55 MW położona jest w województwie dolnośląskim, w gminie Grębocice, podała spółka. Inwestycja w Proszówku to jedna z serii zaplanowanych na ten rok inauguracji nowych aktywów OZE. Po jej uruchomieniu, moc zainstalowana w odnawialnych źródłach Grupy przekroczy 750 MW.

"Rozbudowa mocy zainstalowanych w fotowoltaice jest istotnym elementem strategii dekarbonizacyjnej Taurona. Obserwujemy znaczący spadek nakładów na instalację oraz wzrost efektywności konwersji energii w modułach PV, np. dzięki zastosowaniu paneli bifacjalnych. Naszym celem jest skokowe zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł, w celu rentownej transformacji grupy i sprostania rosnącym wymaganiom klientów" – powiedział wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Michał Orłowski, cytowany w komunikacie.

Na farmie zainstalowane zostały bifacjalne panele fotowoltaiczne, czyli ogniwa, które mogą produkować prąd po obu stronach paneli, co znacząco przekłada się na wzrost efektywności produkcji energii. Na farmie zainstalowano 100 tys. takich modułów, każdy o mocy 545 Wp. Teren farmy obejmuje 68,55 ha, czyli powierzchnię 96 boisk do piłki nożnej, podano w informacji.

"W szczytowym momencie montażu paneli na terenie farmy pracowało ponad 120 osób. Roczna produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby 20,5 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie przekazana do eksploatacji w III kwartale bieżącego roku" – zapowiedziała wiceprezes Tauron Zielona Energia Monika Piątkiewicz.

Wyprowadzenie mocy z farmy i głównego punktu odbioru (GPO) do Głównego Punktu Zasilania w Kalinówce nastąpiło za pośrednictwem linii 110 kV o długości blisko 8 km.

Oprócz farmy Proszówek, Tauron buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Bałków o mocy 54 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo i jest pierwszym projektem Taurona realizowanym w formule cable pooling. Elektrownie Bałków i Postomino zostaną oddane do użytku w 2025 roku, podkreślono w materiale.

"W fazie budowy znajduje się też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie w 2025 roku. Już teraz TAURON dysponuje jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW" – wymieniono też w komunikacie.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa Tauron będzie dysponować 1400 słonecznymi megawatami.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. Spółka miała 42,66 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2023 r.

(ISBnews)