Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Tauron uruchomił farmę Piotrków, zwiększył moce w energetyce wiatrowej do 400 MW

Tauron uruchomił farmę Piotrków, zwiększył moce w energetyce wiatrowej do 400 MW

Tauron zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. To dziesiąta farma wiatrowa Grupy Tauron, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW, podała spółka.

"Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie Tauron, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych. W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1 100 MW zainstalowanymi w tej technologii" – powiedział prezes Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.

Nowa elektrownia Taurona powstała w województwie łódzkim, 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Łącznie w gminach Wolbórz i Moszczenica stanęło 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123 m. Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie 90,1 GWh. Dzięki temu do atmosfery trafi o ok. 76,6 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, podano także.

Prace na terenie elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 roku i zostały zakończone w pierwotnie planowanym terminie. Za realizację projektu odpowiedzialna była spółka Tauron Zielona Energia – powołana do budowy i rozwoju projektów OZE w Grupie Tauron.

Tauron dysponuje dziś dziesięcioma farmami wiatrowymi, tj.: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW. W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

Z początkiem października spółka ogłosiła, że będzie realizowała inwestycję o łącznej mocy 20 MW zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW, przypomniano.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu