Grupa Tauron ma aktywne kontrakty na węgiel, które bez względu na to, czy Tauron Wydobycie jest jeszcze w grupie, czy poza nią; będą one funkcjonować również w 2023 r., poinformował prezes Taurona Paweł Szczeszek.
"Mamy aktywne kontrakty, które bez względu na to, czy Tauron Wydobycie jest jeszcze w grupie, czy poza – są aktywne i będą funkcjonować również w roku przyszłym i zabezpieczać nasze elektrownie, jak i nasz obszar ciepła" – powiedział Szczeszek podczas konferencji prasowej.
Wiceprezes ds. finansów Krzysztof Surma poinformował, że w kwestii cen węgla na rok 2023 trwają negocjacje z kluczowymi spółkami wydobywczymi w kraju.
Trwają również rozmowy ze związkowcami Tauron Wydobycie.
"W związku z planowaną sprzedażą akcji na rzecz skarbu państwa [tj. NABE] prowadzimy rozmowy zarówno z zarządem Tauron Wydobycie, jak i ze stroną społeczną tej spółki. Strona społeczna pyta o przyszłość spółki i przedstawia oczekiwania finansowe oraz niefinansowe, jesteśmy w trakcie rozmów, chcemy przeprowadzić je w atmosferze porozumienia społecznego" – dodał Szczeszek.
Kluczową kwestią transferu aktywów Taurona do NABE jest cena, która jest obecnie negocjowana.
"Kwestia kredytów i obligacji jest niezmienna, stroną finansowania w większości przypadków jest Tauron PE i będzie obsługiwał te finansowania. Kluczową kwestią transferu aktywów do NABE jest kwestia ceny, jaką uda się uzyskać za te aktywa przy transferze. Możemy sobie wyobrazić, że przejściowo, szczególnie te kredyty RCF, które możemy spłacać i potem zaciągać, to przejściowo te kredyty mogą być spłacone ze środków które wpłyną z NABE i przejściowo zmniejszyć poziom zadłużenia grupy. Oczywiście, kluczowa kwestią jest poziom ceny, który otrzymamy za te aktywa i rozkład w czasie tej płatności" – powiedział Surma.
Na początku marca Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa". Dokument przewiduje utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)