Warszawa, 20.05.2021 (ISBnews) – Tauron Ciepło – spółka zależna Taurona Polskiej Energii – szacuje, że będzie przyłączać ok. 45 MW do sieci ciepłowniczej rocznie w najbliższych latach, podała spółka. W kończącym się sezonie grzewczym spółka wyprodukowała ok. 12 mln GJ ciepła.
"W najbliższych latach, Tauron Ciepło szacuje, że przyłączy do sieci ciepłowniczej około 45 MW rocznie, z czego około 20% mają stanowić budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu (likwidacji pieców węglowych)" – czytamy w komunikacie.
W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, do 2023 roku Tauron Ciepło może uzyskać dofinansowanie na przyłączenie 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania na sieciowe, których podłączenie bez dofinansowania byłoby niemożliwe.
Tylko w ramach likwidacji smogu, Tauron Ciepło zawarł umowy wraz z wydaniem warunków przyłączenia na kolejne lata na poziomie ok.15,5 MW mocy cieplnej. Kolejne 7,5 MW zgodnie z założeniami Programu Likwidacji Niskiej emisji, jest w trakcie uzgodnień. Zgodnie z harmonogramem, podłączenia w ramach budżetu Programu powinny zostać wykonane w latach 2022 – 2023 r. Oznacza to, biorąc pod uwagę wymagany czas realizacji inwestycji, konieczność zawarcia umów na przyłączenie do sieci ciepłowniczej w 2021 r., a najpóźniej do końca pierwszej połowy 2022 r.
"Wprawdzie sezon grzewczy już się kończy, ale prace związane z przyłączeniami nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej trwają przez cały rok. Realizujemy kolejne inwestycje przyłączeniowe i modernizacje, aby były gotowe na następny sezon. Każde kolejne przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście" – powiedział wiceprezes Taurona Ciepło Wojciech Frank, cytowany w komunikacie.
W kończącym się sezonie grzewczym w elektrociepłowniach Grupy Tauron wyprodukowano ok.12 mln GJ, tj. o ok. 20% więcej w porównaniu z produkcją w poprzednim sezonie. Najwięcej ciepła elektrociepłownie Taurona wyprodukowały w styczniu i w lutym. W połowie maja ciepło płynęło jeszcze do około 50% klientów, podano także.
Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Tauron korzysta ponad 800 tys. mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, a także np. części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli. W Grupie Tauron ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie (Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice) i ciepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa część miast metropolii śląsko-dąbrowskiej.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
(ISBnews)