Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Szef Sunly w Polsce: Pilotażowy magazyn energii powstanie w 2025 r.

Szef Sunly w Polsce: Pilotażowy magazyn energii powstanie w 2025 r.

nbsp;Sunly planuje uruchomić pilotażowy magazyn energii w Polsce, o pojemności 1 MWh, w 2025 roku, a docelowo zakłada, że większość uruchamianych farm fotowoltaicznych będzie przystosowana do przyłączenia także magazynu energii, poinformował ISBnews country manager Sunly w Polsce Marek Motyl.

"Oceniamy, że w najbliższych latach w Polsce powinno powstać nawet kilka GW magazynów energii. Sunly pierwszy pilotażowy projekt w Polsce (spółka posiada już współpracujący z farmą PV magazyn energii w Estonii o mocy 2 MW i pojemności 2 MWh) planuje zrealizować w 2025 r. Do planowanej farmy PV o mocy 1 MW na Śląsku, zlokalizowanej w terenie zurbanizowanym, chcemy dołączyć magazyn o mocy 1 MW i pojemności 1 MWh, z możliwością rozbudowy do 4 MWh. Mamy już warunki przyłączenia i pozwolenie na budowę" – powiedział Motyl w rozmowie z ISBnews.

Zapewnił jednocześnie, że większość projektów fotowoltaicznych Sunly w Polsce będzie przygotowana do rozbudowy o magazyny energii.

"Spodziewam się, że w perspektywie 2026-2027 roku pojawią się plany magazynów energii o mocy rzędu kilkudziesięciu megawatów, ale na dzisiaj model finansowy jeszcze tego nie uzasadnia" – dodał Motyl.

Zastrzegł, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie o optymalny stosunek mocy elektrowni słonecznych do mocy magazynów energii.

"Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Z naszego punktu widzenia zależy to od wielu czynników, takich jak charakterystyka lokalnej sieci elektroenergetycznej, profil konsumpcji energii czy choćby zakładane cele biznesowe oraz strategia zarządzania energią. Pewne jest jednak, że z czasem rola magazynów energii w Polsce będzie znacząco rosła i Sunly chce być na to gotowe" – podsumował.

Sunly to estońska firma zajmująca się rozwojem odnawialnych źródeł energii. W roku 2022 Grupa Sunly pozyskała na realizację swoich planów inwestycyjnych ok. 200 mln euro od swoich dotychczasowych inwestorów oraz francuskiego funduszu Mirova. W czerwcu 2023 kolejne 30 mln euro zainwestował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Firma ma w portfelu 16 innowacyjnych spółek, które rozwijają technologie związane z pozyskiwaniem, magazynowaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)