Sustainable Fitch potwierdził rating ESG Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na poziomie 2 (w skali 1-5, gdzie 1 to ocena najwyższa) i podniósł ocenę banku do 64, podał BGK.
Na początku 2024 r. bank przyjął ambicje dotyczące ESG, obejmujące zobowiązanie do finansowania zerowej emisji netto do 2050 r. oraz neutralności klimatycznej we własnej działalności do 2030 r. Bank zobowiązał się również do opracowania ścieżek dekarbonizacji dla poszczególnych sektorów do 2050 r., co przyczyni się do redukcji emisji pochodzących z finansowań w portfelu banku. Wsparcie BGK dla zrównoważonego rozwoju obejmuje finansowanie czystego transportu (np. zeroemisyjnych pojazdów prywatnych i publicznych), przejście na czystsze źródła energii (energia odnawialna), poprawę efektywności energetycznej budynków, a także wsparcie dla MŚP, przypomniano.
"Sustainable Fitch w uzasadnieniu swojej oceny podkreślił, że z perspektywy społecznej bank przyczynił się m.in. do realizacji 17. celu zrównoważonego rozwoju ONZ (partnerstwa na rzecz celów) poprzez uczestnictwo i współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny. Agencja pozytywnie oceniła należytą staranność banku, a także ochronę i promowanie praw człowieka oraz polityki społecznej. BGK kierował się zgodnością z obowiązującymi przepisami krajowymi i przestrzeganiem ram międzynarodowych" – czytamy w komunikacie.
Ocena punktowa profilu zarządzania BGK wynika z dobrych mechanizmów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem, wysokiego poziomu sprawozdawczości finansowej i niezależnej funkcji audytu wewnętrznego, wskazano w materiale.
"Wysoki rating Sustainable Fitch dla BGK jest potwierdzeniem dużego wysiłku banku w konsekwentne budowanie organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wypełniając naszą misję, jaką jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, robimy to w taki sposób, aby tworzyć lepsze warunki życia dla wszystkich mieszkańców naszego kraju i przyszłych pokoleń. W ubiegłym roku m.in. uruchomiliśmy ofertę na finansowanie wspierające zrównoważone inwestycje, w której uwzględniamy kryteria powiązane z ESG. Konsekwentnie zwiększamy świadomość na ten temat naszych pracowników oraz zewnętrznych interesariuszy" – powiedział wiceprezes i lider ESG w BGK Radosław Kwiecień, cytowany w komunikacie.
Ratingi ESG wskazują na wyniki podmiotu, zaangażowanie, a także integrację względów środowiskowych i społecznych w działalności i zarządzaniu oraz skuteczność kontroli. Ratingi są nadawane w skali od 1 do 5, gdzie 1 to wartość najlepsza, a 5 – najgorsza.
BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.
(ISBnews)