Spółki projektowe MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, w których Polenergia ma 50% udziałów, rozwijające – w ramach wspólnego przedsięwzięcia Polenergii i Equinor Wind Power AS – projekty budowy dwóch morskich farm wiatrowych tj. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały z Heerema Marine Contractors Nederland SE umowy rezerwacyjne oraz na wykonanie prac wstępnych dla umowy na transport i instalację fundamentów morskich turbin wiatrowych oraz morskiej stacji transformatorowej, podała spółka.
"Przedmiotem umów rezerwacyjnych jest zobowiązanie stron do kontynuowania w dobrej wierze negocjacji ostatecznych umów na transport i instalację fundamentów morskich turbin wiatrowych oraz morskiej stacji transformatorowej, w zamian za rezerwację przez dostawcę dostępności statków instalacyjnych na potrzeby realizacji projektów zgodnie z zakładanym harmonogramem. umowy rezerwacyjne dotyczą również wykonania prac wstępnych, które następnie objęte zostaną umowami finalnymi, o ile te zostaną zawarte" – czytamy w komunikacie.
Umowy rezerwacyjne mogą zostać rozwiązane przez spółki bez przyczyny, jednak spowoduje to obowiązek zapłaty na rzecz dostawcy wynagrodzenia za wykonane prace wstępne, opłaty za rezygnację oraz opłat za rezygnację i opłat rezerwacyjnych na rzecz poddostawców. Opłaty za rezygnację mogą wynieść do ok. 29,2 mln euro na oba projekty, podano także.
Analogicznymi opłatami spółki mogą zostać obciążone, w razie gdy nie dojedzie do podpisania umów finalnych do dnia 1 lipca 2024 roku, z zastrzeżeniem możliwości przedłużenia tego terminu przez strony, wskazano równiez.
Bałtyk II i Bałtyk III mają zostać uruchomione w 2027 roku. Morskie farmy wiatrowe będą dysponować łączną mocą 1 440 MW. Projekty mają już zakontraktowanych dostawców najważniejszych komponentów. Dostawcą turbin został Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów – SIF Netherlands, zaś infrastruktury systemów elektrycznych – Hitachi Energy.
Equinor i Polenergia mają już także zabezpieczone umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla obu projektów. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7, a kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Partnerzy inwestycyjni podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
W tym roku rozpoczną się prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie, która jako centrum logistyczno-operacyjne odpowiadać będzie za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji. W bazie zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Wszystkie trzy projekty wygenerują nawet 10 000 miejsc pracy, podsumowano.
Equinor jest norweską firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.
Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka miała 5,6 mld zł przychodów w 2023 r.
(ISBnews)