Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Spółki Orlenu mają list intencyjny z Klaipedos Nafta ws. morskich farm wiatrowych

Spółki Orlenu mają list intencyjny z Klaipedos Nafta ws. morskich farm wiatrowych

Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie – spółki wchodzące w skład Grupy Orlen – podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipedos Nafta – litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG, podał PKN Orlen. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie.

W ocenie PKN Orlen, to istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.  

Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023, Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. Z informacji przekazywanych publicznie przez stroną litewską wynika, że wolumen ten jeszcze w roku 2023 może ulec znacznemu zwiększeniu. Grupa Orlen, zgodnie ze strategią rozwoju w obszarze zeroemisyjnej energetyki, planuje udział we wszystkich ogłaszanych  postępowaniach. Porozumienie z Klaipdos Nafta pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty, wynika z materiału.

"Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich szacowany jest łącznie na około 26 GW. Postrzegamy to jako wielką szansę rozwojową zarówno dla Grupy Orlen, jak i transformacji energetycznej całego regionu. Odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim projekty wiatrowe, są bardzo istotnym elementem uniezależniania naszej części Europy od paliw kopalnych. Poprzez współpracę regionalną chcemy jak najlepiej wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze, konsekwentnie realizując strategię Orlen2030" – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie. 

"Systematycznie poszerzamy grono firm, z którymi współpracujemy przy projektach z zakresu pozyskiwania zielonej energii. W obliczu zmian w sektorze energetycznym na świecie, dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć zarówno nowe możliwości wykorzystania naszej istniejącej infrastruktury, jak i alternatywy dla nowych działań. Badamy również nowe drogi rozwoju w sektorze energetyki wiatrowej. Nie mamy wątpliwości, że farmy wiatrowe na Bałtyku mogą być obiecującym źródłem czystej energii, a możliwość współpracy z zagranicznymi podmiotami pozwoli na rozwój kluczowej dziedziny w transformacji energetycznej Europy Środkowej" – dodał prezes Klaipedos Nafta Rytis Valnas.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)