Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Soboń z MAP: W razie potrzeby wsparcia dla JSW lub Bogdanki – będziemy rozmawiać

Soboń z MAP: W razie potrzeby wsparcia dla JSW lub Bogdanki – będziemy rozmawiać

Warszawa, 24.06.2021 (ISBnews) – Gdyby zaistniała potrzeba dołączenia do systemu wsparcia, jaki zakłada umowa społeczna, dotycząca przyszłości górnictwa węgla kamiennego także Lubelskiego Węgla Bogdanka bądź Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) jest gotowe do rozmów ze stroną społeczną na ten temat, wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia. MAP chce uruchomić system wsparcia "jak najszybciej", od 2022 r.

"Spółki objęte systemem wsparcia to są spółki Tauron Wydobycie, Węglokoks Kraj oraz Polska Grupa Górnicza. Lubelski Węgiel 'Bogdanka' oraz Jastrzębska Spółka Węglowa nie są dzisiaj objęte tym systemem wsparcia i nie są częścią wniosku [prenotyfikacyjnego] złożonego do Komisji Europejskiej o pomoc publiczną. […] Gdyby była sytuacja, która wymagałaby zmiany wniosku i dołączenia do systemu również tych jednostek, które znajdują się w tych spółkach, będziemy o tym ze stroną społeczną rozmawiać, to jest jeden z zapisów umowy" – powiedział Soboń, odpowiadając na pytania posłów w Sejmie.

Poinformował, że Polska złożyła wniosek prenotyfikacyjny dotyczący uzgodnionego wsparcia dla górnictwa do Komisji Europejskiej. W trakcie rozmów mają zostać określone parametry, które będą podstawą docelowego wniosku, aby formalnie przeprowadzić proces notyfikacji.  Obecne rozmowy powinny – zdaniem wiceministra – zakończyć się za ok. dwa miesiące złożeniem docelowego wniosku.

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) chce zakończyć proces notyfikacyjny jeszcze w tym roku.

"Chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej, chcielibyśmy to zrobić jeszcze w tym roku, tak aby ten system wsparcia uruchomić od roku 2022 r." – podkreślił Soboń.

Umowa społeczna dotycząca przyszłości górnictwa węgla kamiennego została podpisana pod koniec maja br. Daje możliwość funkcjonowania kopalń do 2049 roku i pozwala na wprowadzenie mechanizmów pomocy publicznej przy zakupie węgla przez energetykę zawodową.

Górnicy otrzymają ustawową gwarancję zatrudnienia dla wszystkich, aż do momentu nabycia praw emerytalnych. Każdy, kto zdecyduje się na wcześniejsze odejście z pracy otrzyma jednorazową odprawę w wysokości 120 tys. zł.

Zapisy umowy społecznej gwarantują także rozpoczęcie w latach 2023-2029 inwestycji m.in. w instalacje zgazowania węgla na potrzeby produkcji metanolu czy infrastruktury w energetyce do wychwytywania emitowanego CO2.

(ISBnews)