Katowice, 23.02.2021 (ISBnews) – Kolejne spotkanie przedstawicieli rządu i górniczych związków zawodowych to krok, który przybliża nas do podpisania umowy społecznej, uważa wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jak wskazał, w jego ocenie, ustawowe gwarancje zatrudnienia, których domagają się górnicy, są niekonstytucyjne.
"Chodzi nam o bezpieczeństwo pracy [górników] do emerytury, a w sytuacji, w której nie będzie to możliwe, przewidujemy szczodre osłony socjalne pozwalające na wcześniejsze świadczenia emerytalne albo odejście od górnictwa" – powiedział Soboń dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów.
Przedstawiciele związków domagają się ustawowych gwarancji zatrudnienia co – w ocenie wiceministra – jest niezgodne z konstytucją.
"Moim zdaniem, ustawowe zagwarantowanie zatrudnienia dla górników jest niezgodne z konstytucją" – powiedział Soboń dziennikarzom przed spotkaniem ze związkowcami.
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz powiedział, że "najwięcej rozbieżności dotyczy systemu subsydiowania węgla dla energetyki i unijnych przepisów, na podstawie których umowa społeczna ma być notyfikowana w Komisji Europejskiej."
Szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek spodziewa się, iż subsydiowanie węgla dla energetyki możliwe będzie najwcześniej w IV kwartale tego roku.
(ISBnews)