Katowice, 28.08.2020 (ISBnews) – Zakończenie kolejnych obrad zespołu ds. reformy górnictwa węgla kamiennego nie przybliżyło, w ocenie przedstawicieli związków zawodowych, stron do rozwiązania problemu. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń wskazał, że możliwe jest przygotowanie rozwiązań dla branży nie do końca września, ale np. w połowie października.
"Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, ile spółki energetyczne będą kupować węgla" – powiedział po spotkaniu dziennikarzom przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Ze strony resortu aktywów państwowych padła deklaracja dotycząca wykorzystania szybkiej ścieżki legislacyjnej pozwalającej zmienić zapisy dotyczące funkcjonowania Towarowej Giełdy Energii, co pozwoli ograniczyć import energii do Polski.
Soboń powiedział mediom, iż zadowolony jest z rozmów, które będą kontynuowane 10 września.
"Rozmawialiśmy dziś o kwestiach systemowych dotyczących górnictwa i energetyki. Wszyscy jesteśmy dobrej myśli, że te rozwiązania uda się wypracować. Pomysł, żeby rozmawiać wspólnie pomiędzy górnictwem i energetyką to jest najlepsze rozwiązanie. Interesem jest długoterminowa, stabilna polityka energetyczna z udziałem węgla jako paliwa" – stwierdził wiceminister.
Soboń podkreślił, że nie należy sztywno trzymać się kalendarza i możliwe jest przygotowanie rozwiązań dla branży nie do końca września, ale np. w połowie października.
Strony uczestniczące w pracach deklarowały wcześniej wypracowanie ekonomicznych i socjalnych rozwiązań do końca września br.
(ISBnews)