Warszawa, 22.01.2019 (ISBnews) – Znowelizowany Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest gotowy, ale jego zatwierdzenie może nastąpić dopiero po przyjęciu Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2040 r., poinformował dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski. Na podstawie dokonanych w departamencie analiz oszacowano, że koszt inwestycji w bloki jądrowe o mocy 6-9 GW to 100-135 mld zł, rozłożonych na 20-25 lat.
„W 2017 i 2018 intensywne pracowaliśmy nad programem. Nie ukrywam, że program jest gotowy, ale to jest kwestia pewnego następstwa – najpierw polityka energetyczna” – powiedział Sobolewski podczas konferencji „Przyszłość energii jądrowej – raport Massachusetts Institute of Technology”.
Podkreślił między innymi, że odbył się szereg wizyt studyjnych w różnych krajach – na budowach elektrowni i w elektrowniach nuklearnych.
„Analizowaliśmy różne rozwiązania. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to różne liczby krążą. Wiarygodne dane na temat tego, ile wyniesie koszt poznamy, jak podpiszemy umowę z generalnym wykonawcą” – powiedział dyrektor.
Zobacz także: Sobolewski z ME: Chcemy zbudować dwie elektrownie jądrowe do 2043 r.
Według analiz ME, koszty wytwarzania energii w elektrowni jądrowej to od 150 zł/MWh przy gwarancjach Skarbu Państwa do 450 zł/MWh przy projekcie czysto komercyjnym.
„Koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6-9 GW to według wyliczeń departamentu 100-135 mld zł, oczywiście rozłożone na 20-25 lat” – wskazał Sobolewski.
Ministerstwo planuje także nowelizację specustawy jądrowej, której celem jest przyspieszenie procedur.
„Oczekujemy w lutym zakończenia prac legislacyjnych i przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych. Chcemy żeby dokument znalazł się w parlamencie jeszcze w tym kwartale” – powiedział dyrektor
W planach jest także ustawa powołująca Narodowe Laboratorium Energii Jądrowej i decyzje dotyczące utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych.
Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” (PEP) zakłada uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r.
Zobacz także: Sobolewski z ME: Chcemy zbudować dwie elektrownie jądrowe do 2043 r.
(ISBnews)