Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Senat wprowadził poprawki do noweli o rynku mocy

Senat wprowadził poprawki do noweli o rynku mocy

Warszawa, 22.07.2021 (ISBnews) – Senat wprowadził kilka poprawek o charakterze redakcyjnym do noweli o rynku mocy, ma na celu stworzenie korzystnych warunków do inwestowania w nowe jednostki wytwórcze, cechujące się niższą emisją szkodliwych substancji do atmosfery, spełniające unijne wymagania dotyczące polityki ochrony środowiska.

Za nowelą z poprawkami opowiedziało się 87 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.  

Jak podkreślał w trakcie obrad Senatu wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, nowela przyczyni się do obniżki cen energii dla przemysłu i przemysłu energochłonnego, nawet o 2 mln zł dla tych przedsiębiorstw, które zużywają powyżej 100 GW na rok. W przypadku gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw wzrost cen energii ma sięgać ok. 10 zł rocznie.

Nowelizacja zakłada:

Odstąpienie od dopuszczenia do udziału w rynku mocy jednostek wysokoemisyjnych (emitujących powyżej 550g CO2/kWh i średniorocznie poniżej 350 kg CO2/kW) z dniem 1 stycznia 2025 r.
Wyeliminowanie niepewności po stronie uczestników rynku mocy, jeśli chodzi o jego funkcjonowanie po wejściu w życie unijnego rozporządzenia w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.
Wsparcie realizacji nowych niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, w tym możliwości zmiany technologii wytwarzania energii elektrycznej w odniesieniu do jednostki posiadającej zawartą umowę mocową i niespełniającej limitu emisji 550g CO2/kWh na jednostkę w technologii spełniającej ten limit.
Zapewnienie korzystnych przepisów dla odbiorców o tzw. "płaskim i stabilnym profilu" zużycia, tj. o niższych wahaniach dobowych poboru energii elektrycznej. Rozwiązanie to ma na celu zachowanie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych i usprawnienie funkcjonowania procesów rynku mocy, w tym uruchomienie obrotu wtórnego na rynkach zorganizowanych i giełdach towarowych.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W 2018 r. Polska podjęła decyzję o wprowadzeniu rynku mocy, czyli przejściu z rynku jednotowarowego – tylko energii, na rynek dwutowarowy – energii i mocy. Rynek mocy pozwolił na modernizację znacznej części majątku wytwórczego potrzebnego do prawidłowego bilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz umożliwił budowę nowych bloków i uzyskanie pozytywnych wyników ekonomicznych. Ponadto sprzyja możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz aktywizuje nowych uczestników rynku, m.in. inwestorów planujących budowę magazynów energii.

(ISBnews)