nbsp;Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), wprowadzając przepisy dot. obowiązków w zakresie należytej staranności organu w łańcuchu dostaw unijnych importerów m.in. cyny, tantalu pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami oraz kontroli środków pieniężnych wwożonych lub wywożonych z Unii.
Za nowelą głosowało 419, przeciw było dwóch, a dziewiętnastu było przeciw.
Nowelizacja ma na celu zapewnienie spójności z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 ustanawiającym obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka oraz rozporządzeniem PE i Rady (UE) 2018/1672 w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1889/2005.
W celu doprecyzowania zakresu zadań realizowanych przez Krajową Administrację Skarbową wskazano, że do szef Krajowej Administracji Skarbowej realizuje obowiązki związane z przekazywaniem zanonimizowanych danych dotyczących ryzyka i wyników analizy oraz przekazywaniem do Komisji Europejskiej wykazu właściwych organów, ustanowionych sankcji oraz zanonimizowanych informacji statystycznych dotyczących kontroli i naruszeń
Pozostałe zadania wynikające z przepisów rozporządzenia przypisane zostały naczelnikowi urzędu celno-skarbowego jako organowi właściwemu. Zadania związane z wykonywaniem kontroli ex post, w zakresie współpracy i wymiany informacji czy sprawozdawczości i przeglądów funkcjonowania i skuteczności rozporządzenia przypisane zostały Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowelizacja wprowadza sankcję za niewypełnienie obowiązków, wynikających z rozporządzeń w wysokości od 1 tys. zł do 500 tys. zł.
Organami uprawnionymi do wykonywania kontroli są organy celne (właściwi naczelnicy urzędów celno-skarbowych).
Nowelizacja wprowadziła także zmiany w ustawie Prawo dewizowe.
(ISBnews)