Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Sejm odrzucił senackie weto dot. definicji drewna energetycznego

Sejm odrzucił senackie weto dot. definicji drewna energetycznego

Warszawa, 17.08.2020 (ISBnews) – Sejm odrzucił senacie weto do noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zmieniającej definicję drewna energetycznego. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 221 posłów, 184 było przeciwnych, sześciu wstrzymało się od głosu.

O odrzucenie weta wnioskowała sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Celem nowelizacji, która stanowiła przedłożenie rządowe, ma być zapewnienie ciągłości zrównoważonej gospodarce leśnej podczas stanu epidemii COVID-19 i po niej. Zmienia ona czasowo, do 31 grudnia 2021 r., definicję drewna energetycznego (drewno najgorszej jakości, niebędące drewnem tartacznym i skrawanym, produkty uboczne przetworzenia surowca drzewnego, odpady), co ma umożliwić wykorzystanie surowca drzewnego i produktów jego przetworzenia do celów energetycznych.

Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Lasów Państwowych, 80% drewna dla przemysłu drzewnego jest wprost przekierowywane dla podmiotów, które mają historię zakupu drewna w Lasach Państwowych (a takiej historii zakupu nie ma np. energetyka). Pozostałe 20% drewno może trafiać na aukcję (z wyjątkiem drewna wielowymiarowego, czyli dłużyc i kłód).

Według Ministerstwa Środowiska, w lasach zalega około 2 mln m3 drewna, które nie zostało odebrane przez producentów. Tymczasem ponad 2 mln t biomasy drzewnej trafiło do Polski z zagranicy.

Rocznie w lasach pozyskiwanych jest ok. 40 mln m3 drewna, zdecydowana większość trafia do rodzimych producentów. W 2017 roku na eksport trafiło 1,8 mln m3 drewna. W roku 2018 to było 2,5 mln m3. W roku 2019 – 1,2 mln m3 i w I poł. roku 2020 to jest 500 tys. m3.

(ISBnews)