Warszawa, 18.10.2021 (ISBnews) – Rząd chce przyjąć projekt regulacji, która miałaby pozwolić na ochronę odbiorców wrażliwych energii elektrycznej oraz zapewnienie im ciągłości dostaw prądu, zwłaszcza w okresie zimowym, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu nowelizacji prawa energetycznego w tym zakresie planowane jest na IV kw.
Proponowane zmiany wynikają z konieczności wdrożenia dyrektywy 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek przygotowania przepisów dotyczących odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej oraz ubóstwa energetycznego.
"Wprowadzenie zmian w tym obszarze pozwoli na ochronę najsłabszej grupy odbiorców końcowych, łagodząc skutki ich niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw" – czytamy w wykazie.
W projekcie mają znaleźć się regulacje dot. m.in:
1) zmiany definicji odbiorcy wrażliwego, poprzez poszerzenie kręgu tych odbiorców,
2) zmiany kryteriów, wysokości oraz procedury przyznawania dodatku energetycznego,
3) wzmocnienia ochrony odbiorców działaniami o charakterze niefinansowym, w tym:
– wprowadzenie zakazu wstrzymania dostaw w przypadku gdy odbiorca wrażliwy energii elektrycznej posiada zaległości w płatnościach za energię elektryczną w tzw. miesiącach zimowych,
– zapewnienie możliwości zwrócenia się przez odbiorcę wrażliwego energii oraz odbiorcę wrażliwego paliw gazowych z wnioskiem do sprzedawcy o zastosowanie programu,
– objęcie ochroną przed wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej osób objętych opieką długoterminową w warunkach domowych, w związku z przewlekłą niewydolnością oddechową,
4) wprowadzenie definicji ubóstwa energetycznego o ogólnym charakterze, który pozostawia możliwość doprecyzowania i zawężania kryteriów definicji dla poszczególnych programów wsparcia lub redukcji ubóstwa w przyszłości, w zależności od celu ich zastosowania.
W planowanych przepisach zmodyfikowana ma zostać wysokości limitów zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych poprzez ich zmianę i dodanie nowego limitu, dla gospodarstw domowych składających się z 6 i więcej osób. Zmiana ta ma na celu lepsze ukierunkowanie pomocy i objęcie większą ochroną rodzin wielodzietnych, częściej znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialno-bytowej.
(ISBnews)