Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. dystrybucji węgla przez samorządy i cen maksym.

Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. dystrybucji węgla przez samorządy i cen maksym.

nbsp;Rząd zajmie się dzisiaj projektami dot. zasady dystrybucji węgla przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wprowadzenia cen maksymalnych na energię dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Posiedzenie rządu ma rozpocząć się w południe.

"Porządek obrad Rady Ministrów:

1. Projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (UD455) wnioskodawca: wiceprezes Rady Ministrów, minister aktywów państwowych

2. Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (UD454) wnioskodawca: minister klimatu i środowiska" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wcześniej zapowiadano, że projekt zostanie przyjęty wczoraj, w trybie obiegowym.

Jak wynika z zapowiedzi, projekt zakłada, że węgiel dystrybuowany przez samorządy może kosztować maksymalnie do 2 tys. zł brutto za tonę i może być sprzedawany do 2 ton na gospodarstwo, które nie kupiło jeszcze węgla. Projekt ma trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, planowane na przyszły tydzień. Projektowana regulacja miałaby obowiązywać z mocą wsteczną.

Z kolei projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku ustala maksymalną cena energii, ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za 1 MWh, a dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma to być 785 zł/MWh.

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna miałby zostać nałożony w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych korzystaliby z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.

Obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi występowałby wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów byłyby wyższe od ceny maksymalnej.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu