nbsp;Maksymalna cena energii, ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych wyniesie 693 zł za 1 MWh, podała Kancelaria Premiera. Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zapowiadano, że ma to być 699 zł/MWh. W przypadku samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma to być – jak zapowiadano wcześniej – 785 zł/MWh.
"Rząd odpowiada na kryzys energetyczny – mechanizm maksymalnej ceny energii nie wyższej niż 693 zł/ MWh dla gospodarstw domowych" – czytamy na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze.
Stała maksymalna cena za obrót energią elektryczną została przewidziana na poziomie 785 zł/MWh dla podmiotów wrażliwych, podlegających w dużej mierze jednostkom samorządu terytorialnego oraz sektora mikro, małych i średnich firm.
Taryfa ta ma znaleźć się w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
Odbiorcy w gospodarstwach domowych mają korzystać z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.
Obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi, będzie występował wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej.
(ISBnews)