Rada Ministrów planuje przyjąć w II kwartale projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz niektórych innych ustaw, które przewiduje m.in. przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE oraz zmiany w systemie rozliczeń net-billing, wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
"Regulacje, które będą zawarte w nowelizacji dotyczą następujących obszarów:
I. Zapewnienie zgodności prawa krajowego z prawem unijnym;
II. Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE;
III. Zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE);
IV. Zmiany w systemie rozliczeń net-billing" – czytamy w informacji w wykazie.
Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie zapewniają pełnej zgodności z nowymi dokumentami europejskimi, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia OZE, kogeneracji jak również dla odbiorców energochłonnych, stąd potrzeba zmian, wyjaśniono.
"Ze względu na wywołany agresją Rosji na Ukrainę kryzys energetyczny, jak również potrzebę dalszej dynamizacji rozwoju OZE w Polsce, projektodawca uznał, że w celu zwiększenia dynamiki transformacji energetycznej kraju, zasadne jest […] wprowadzenie stałych proceduralnych uproszczeń do krajowego porządku prawnego i stosowanie skróconych terminów wydawania zezwoleń dla montowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego i położonych na tym samym terenie magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz remontu, odbudowy, przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy instalacji OZE" – napisano w informacji.
Zmiany obejmą następujące procedury na wydanie:
1) Decyzji o pozwoleniu na budowę w przedmiocie robót budowlanych;
2) Warunków przyłączenia do sieci elektroenergetyczne oraz ciepłowniczej;
3) Koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub koncesji na wytwarzanie ciepła;
4) Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
5) Wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji w zakresie małych instalacji, wymieniono w materiale.
W projekcie planowane są ponadto zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE).
"Ze względu na brak możliwości działania instytucji prosumenta wirtualnego energii odnawialnej bez funkcjonowania CSIRE, należy odsunąć wejście w życie przepisów odpowiadających za koncepcje prosumenta wirtualnego energii odnawialnej do dnia 2 lipca 2025 r." – wskazano.
W projekcie zaplanowano także zmiany w systemie rozliczeń net-billing.
"Zmiana będzie polegać na utrzymaniu po dniu 1 lipca 2024 r. możliwości rozliczania się w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową godzinową cenę energii elektrycznej. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30%" – czytamy w wykazie.
Organ odpowiedzialny za opracowanie projektu to Ministerstwo Klimatu i Środowiska; planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów: II kwartał 2024 r., podsumowano.
(ISBnews)