Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Rząd chce, aby budowa elektrowni szczytowo-pompowych była inwestycją celu publicznego

Rząd chce, aby budowa elektrowni szczytowo-pompowych była inwestycją celu publicznego

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, zgodnie z którym budowa takich elektrowni ma być inwestycją celu publicznego, trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Obecnie obowiązującym stanie prawnym i zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą sądów administracyjnych elektrownia szczytowo-pompowa nie stanowi inwestycji celu publicznego, proponuje się określić wprost w przepisach ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych, że inwestycja w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej jest inwestycją celu publicznego w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami" – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt ujmuje wszystkie regulacje z obszaru planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, ochrony przyrody i in. Przesądza też, że dla inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej wydaje się kompleksową decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej , łączącą w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej.

W planowanej regulacji określone mają zostać także warunki korzystania z cudzych nieruchomości przed rozpoczęciem inwestycji na potrzeby wykonania czynności niezbędnych dla uzyskania decyzji administracyjnych (przeprowadzenie pomiarów, badań lub innych prac niezbędnych do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji.

Realizacja inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej (w szczególności budowa) wymaga przeprowadzenia wieloetapowego procesu inwestycyjnego, którego elementem jest pozyskanie m.in. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgód wodnoprawnych, pozwolenia na budowę, itd.

Dlatego w projekcie zaproponowano usprawnienie procesu inwestycyjnego poprzez:

– skrócenie terminów wydawania decyzji administracyjnych w stosunku do terminów obowiązujących;

– wprowadzenie kar pieniężnych nakładanych na organy właściwe do wydania decyzji w razie przekroczenia tych terminów;

– nadanie rygorów natychmiastowej wykonalności decyzjom wydawanym w procesie inwestycyjnym na podstawie ustawy;

– skrócenie terminów rozpatrywania przez sądy administracyjne środków zaskarżenia od decyzji wydawanych na podstawie ustawy;

– uniezależnienie wydania pozwolenia wodnoprawnego od uprzedniego uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji (tak by procesy te mogły toczyć się niezależnie).

W projekcie zaproponowano wprowadzenie instytucji inwestycji towarzyszącej, ma to pozwolić na zsynchronizowanie procesów inwestycyjnych.

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), prognozowany skutek ustawy związany z intensyfikacją inwestycji wpłynie pozytywnie na sferę finansów publicznych i zwiększenie wpływów podatkowych (CIT, PIT, VAT, podatek akcyzowy), danin publicznych (składki ZUS) i podatków lokalnych (podatek od nieruchomości).

Dokładna wartość w ujęciu pieniężnym wpływu projektu ustawy na sferę finansów publicznych jest trudna do oszacowania, gdyż skala inwestycji w elektrownię szczytowo-pompową nie jest znana. Dodatkowo, dostarczanie energii elektrycznej przez elektrownie szczytowo-pompowe do KSE cechuje znaczny stopień nieprzewidywalności, gdyż następuje to w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej lub w razie nadprodukcji tej energii z OZE (elektrownia szczytowo-pompowa jako źródło interwencyjne), wskazano także.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu