Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Ruszył komercyjny przesył energii elektrycznej nową linią Rzeszów-Chmielnicki

Ruszył komercyjny przesył energii elektrycznej nową linią Rzeszów-Chmielnicki

Komercyjny przesył energii elektrycznej nową linią Rzeszów-Chmielnicki ruszył w poniedziałek, 15 maja, podał Business Insider Polska.

"Bez konferencji, przemówień polityków i przecinania wstęgi – w poniedziałek 15 maja ruszył komercyjny przesył energii elektrycznej nową linią Rzeszów-Chmielnicki. Aktualnie do Polski płynie prąd z Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej" – czytamy w artykule.

Plan wymiany międzysystemowej na obecną dobę przewiduje import ukraińskiej energii do naszego kraju w godzinach nocnych oraz w godz. 9-15. Zdolności przesyłowe w tym przypadku sięgają 200 MW. Możliwy jest także eksport polskiego prądu do Ukrainy, ale nie jest zaplanowany na najbliższe godziny.

"Energia nowym połączeniem płynęła już wcześniej – od 27 kwietnia – ale były to tylko przesyły testowe. Teraz linia jest wykorzystywana do komercyjnego handlu energią. Przetargi na udostępnianie zdolności przesyłowych odbywają się po obydwu stronach granicy – po polskiej stronie organizują je Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a po ukraińskiej – tamtejszy operator sieci Ukrenergo. PSE na razie ogłosiły przetarg na okres 15-31 maja, ale później będą uruchamiać aukcje na pełne miesiące. Po stronie ukraińskiej mają odbywać się aukcje dzienne" – czytamy dalej.

Na początku czerwca ub. roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że polski rząd dąży do jak najszybszego przywrócenia połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów – elektrownia jądrowa Chmielnicki na napięciu 400 kV. Podawała wówczas, że do przebudowy linii z napięcia 750kV na 400 kV może dojść do końca 2022 r.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informowały wcześniej, że w projekcie Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego (PRSP) na lata 2023-2032 operator zakłada przebudowę linii 750 kV na odcinku Rzeszów-Jarosław na napięcie 400 kV. Dodatkowo operator zakłada m.in. budowę stacji 400/110 kV Jarosław wraz z wprowadzeniem linii Rzeszów-Chmielnicki przełączonej na napięcie 400 kV czy rozbudowę rozdzielni 400 kV w stacji Rzeszów.

(ISBnews)